kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
18 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7050 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 5.2657 DKK DKK - 0.6088
Archiwum


17.05.2021 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,00 zł/kg, średnia: 6,72 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni)

17.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-214,50 (-1,61%), kukurydza CZE21-250,50 (-0,20%), rzepak SIE21-541,00 (-1,23%) [euro/t]

Dodaj komunikat

ph konrad

zm skiba

Problem afrykańskiego pomoru świń w Polsce

Joanna Kawka

W Polsce zanotowano po raz pierwszy w historii groźną chorobę wirusową świń i dzików – afrykański pomór świń (ASF).

W dn. 17 lutego br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu ASF u padłego dzika, znalezionego w okolicach wsi Grzybowszczyzna, w powiecie sokólskim województwa podlaskiego, ok. 900 metrów od granicy z Białorusią. Wirusa wykryto w ramach programu monitorowania choroby, prowadzonego w kraju od 2013 r.

Zgodnie z procedurami, podjęto wszystkie działania mające na celu zwalczenie pomoru oraz zapobieżenie jego rozprzestrzenieniu się. O zaistniałej sytuacji poinformowano Komisję Europejską, państwa członkowskie UE oraz Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE).

W dn. 18 lutego br. potwierdzono wykrycie drugiego przypadku ASF w Polsce u padłego dzika w okolicy wsi Kruszyniany w powiecie sokólskim, niedaleko granicy z Białorusią, 15 km od pierwszego ogniska.

Jak dotąd żadne gospodarstwo hodowlane trzody chlewnej nie zostało zakażone wirusem.

ASF nie jest groźny dla zdrowia ludzi, lecz powoduje duże straty w sektorze wieprzowiny.

Na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 17 lutego br. uzgodniono działania w związku z pojawieniem się ASF na terytorium Litwy i Polski w celu zapobieżenia szerzenia się wirusa w innych państwach członkowskich.

Strona polska zaapelowała o fundusze unijne w celu budowy naprzejściach granicznych z Białorusią hangarów do dezynfekcji środków transportu, wjeżdżającychna terytorium UE. Unijny komisarz ds. zdrowia stwierdził jednak konieczność opracowania w tymcelu analizy kosztów i korzyści.

Polska i Litwa, poparte m.in. przez Łotwę i Estonię, domagają sięrównież wprowadzenia właściwych mechanizmów finansowania zwalczania i likwidacji skutkówekonomicznych afrykańskiego pomoru świń, z uwagi na wysokie zagrożenie pojawieniem siękolejnych ognisk tej choroby w UE. W drugiej połowie 2013 r. UE przyznała powyższym państwomczłonkowskim 2,5 mln euro na wsparcie działań zapobiegawczych w związku z tą chorobą. KomisjaEuropejska jest również otwarta na przyznanie dalszego wsparcia technicznego i finansowego.

Podczas obrad Rady UE dyskutowany był również nieproporcjonalny zakaz Rosji importu wieprzowiny z całego terytorium UE. Strona unijna chce znaleźć rozwiązanie problemu unikając postępowania wobec Rosji na forum Światowej Organizacji ds. Handlu (WTO), jednak nie wyklucza takiej możliwości.

W dn. 21 lutego br. przedstawiciel Komisji Europejskiej będzie prowadził ze stroną rosyjską kolejne rozmowy na temat zniesienia embarga.

Komisja Europejska ocenia, że straty dla UE w wyniku wstrzymania eksportu wieprzowiny do Rosji wynoszą ok. 4 mln euro dziennie. Według Komisji za wcześnie jest jeszcze mówić o mechanizmach wsparcia rynkowego z tytułu afrykańskiego pomoru świń, lecz skutki wpływu rosyjskiego embarga na unijny rynek wieprzowiny będą dalej analizowane.

Od dn. 20 lutego br. tymczasowy zakaz importu i tranzytu wieprzowiny z Polski wprowadziła również Białoruś. Embargo obejmuje nie tylko żywiec i mięso ze świń i dzików, lecz również skóry, rogi i trofea myśliwskie oraz pasze.

Polska jest największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś, w 2013 r. wartość wysyłek przekroczyła 100 mln EUR.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu