Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 września 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.9083 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.0121 DKK DKK - 0.6111
Archiwum
28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozwolenie na eksport przetworów wieprzowych z Unii do Rosji

Joanna Kawka

Rosyjskie władze weterynaryjne Rosselkhoznadzor poinformowały, że od dn. 6 lutego br. Unijne zakłady mogą wysyłać do Rosji przetworzone produkty wieprzowe po spełnieniu określonych wymogów.

Do świadectw weterynaryjnych towarzyszących przesyłkom należy dodać załącznik stwierdzający, że gotowe produkty wieprzowe lub produkty zawierające wieprzowinę, a także

surowce pochodzenia zwierzęcego (wieprzowe) przeznaczone do produkcji pasz dla zwierząt domowych i futerkowych, wysyłane do Rosji, zostały poddane obróbce termicznej, długotrwałej naturalnej fermentacji lub dojrzewania.

Powyższe gwarancje muszą być poświadczone przez władze weterynaryjne państwa członkowskiego UE. Załącznik z gwarancjami musi mieć tą samą datę i numer co świadectwo weterynaryjne.

Procedura ma obowiązywać do czasu wprowadzenia przez UE stref afrykańskiego pomoru świń i regionalizacji zgodnie z zasadami Kodeksu Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz memorandum w sprawie wytyczania stref i regionalizacji dla celów zdrowia zwierząt, podpisanymi przez Rosję i UE w 2006 r.

Pozostaje jednak nadal w mocy rosyjski zakaz import nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE.

W dn. 29 stycznia br. Rosja wstrzymała import wieprzowiny i produktów wieprzowych z całej UE, w związku z wystąpieniem na Litwie dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Rosjanie przewidują, że zakaz importu wieprzowiny z UE zostanie zniesiony nie wcześniej niż za dwa miesiące.

Rosja zażądała od Komisji Europejskiej „regionalizacji”, czyli podzielenia obszaru UE w zależności od szerzenia się choroby. Według Rosjan, minimalną regionalizacją należy objąć Litwę, Łotwę, Estonię i Polskę. Import wieprzowiny z tych państw do Unii Celnej Rosja-Białoruś- Kazachstan powinien być objęty zakazem.

Zdaniem Rosjan, w strefie ryzyka znajdują się również Holandia, Niemcy, Czechy, Węgry i Rumunia.

Rosja mogłaby zezwolić na dostawy z Włoch, Portugalii, Danii i Hiszpanii pod warunkiem spełnienia wymogów Rosselkhoznadzor.

 

Źródło: FAMMU/FAPA