Odpływ ludności z Ukrainy spowodował, że tamtejsi hodowcy świń stali się w dużej mierze zależni od zamówień wojskowych. Zdaniem lokalnych ekspertów, aby zapewnić rozwój branży, konieczne jest znalezienie nowych rynków zagranicznych.
Zależność od potrzeb wojska
Ukraiński rynek wieprzowiny jest obecnie wspierany przez aukcje organizowane przez Ministerstwo Obrony. Potrzeby wojska stanowią 30-35% całkowitego popytu w kraju. W okresach pomiędzy aukcjami, które trwają kilka tygodni, ceny hurtowe wieprzowiny zazwyczaj spadają.
Ukraiński sektor wieprzowy w 2022 roku odnotował spory spadek produkcji. Hodowcom udało się jednak wyjść z kryzysu i przywrócić produkcję wieprzowiny do poziomu sprzed wojny, wynoszącego 600 tysięcy ton rocznie. Problem w tym, że kraj opuściły miliony konsumentów, co grozi stanem nadpodaży.
Rozwój eksportu jest konieczny
Kraj podjął już pierwsze kroki w kierunku rozwoju eksportu. W czerwcu 2024 roku Ukraina stała się eksporterem netto wieprzowiny, z eksportem przewyższającym import aż o 50%, jak poinformowało ukraińskie Stowarzyszenie Hodowców Świń. Ukraina wyeksportowała 296 ton wieprzowiny o wartości 700 tysięcy dolarów, a cały wolumen trafił do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Narastająca nadpodaż na rynku krajowym jest jednym z kluczowych czynników umożliwiających Ukrainie przekształcenie się w eksportera netto w ostatnich miesiącach. "Ze względu na spadek cen na rynku krajowym, który był obserwowany w pierwszej połowie roku, jest to całkowicie naturalne: niższa cena krajowa tworzy barierę wejścia dla importowanej wieprzowiny i pomaga poprawić pozycję konkurencyjną ukraińskich produktów na rynkach zagranicznych," podsumowało stowarzyszenie.
Na podstawie:
Pig Progress