Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++

Unijny niepokój przed afrykańskim pomorem świń

Podczas posiedzenia unijnego Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dn. 2 lipca br., eksperci z państw członkowskich wyrazili obawy związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Rosji i na Białorusi, blisko granicy z UE.

Eksperci uzgodnili, że w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby zaostrzone będą kontrole produktów pochodzenia zwierzęcego. Zintensyfikowane zostaną również kontrole graniczne oraz dezynfekcja pojazdów.

 

W 2012 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wydała ostrzeżenie o wysokim zagrożeniu przeniesienia wirusa pomoru na gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej położone blisko granicy z Rosją i Ukrainą. Eksperci z rosyjskich służb weterynaryjnych Rosselkhoznadzorupominają, że chorobę mogą przenieść dziki z Rosji przez Białoruś, kraje nadbałtyckie, Polskę i Niemcy lub na południu przez Ukrainę, Rumunię i Austrię.

 

Polskie służby weterynaryjne zabezpieczają przejścia graniczne w maty dezynfekcyjne i nadzorują kontrolę stanu czystości pojazdów transportujących zwierzęta. Trwają szkolenia przypominające dla powiatowych lekarzy weterynarii oraz akcje uświadamiające dla rolników (ulotki), dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz zasad postępowania w przypadku wystąpienia choroby.

Służba Celna kontroluje bagaże podręczne pasażerów wjeżdżających do Polski, produkty pochodzenia zwierzęcego są konfiskowane i niszczone. Wykrywane są również próby przemytu żywności.

W trakcie badań monitoringowych w kierunku ASF w pasie przygranicznym pobierane są próby od dzików i świń. Dotychczas nie stwierdzono dodatnich wyników tych badań.

 

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na Białorusi został oficjalnie zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w dn. 21 czerwca br. Chorobę wykryto w gospodarstwie hodowlanym trzody chlewnej w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską i Litwą.

Kraje ościenne wprowadziły zakazy importu z Białorusi żywca, materiału genetycznego, mięsa i produktów wieprzowych oraz pasz dla zwierząt.

 

Źródło: FAMMU/FAPA