Hiszpania: Pokaźny wzrost importu żywca wieprzowego

Redakcja
Hiszpania, pogłowie świń, import żywca

Wzrost produkcji wieprzowiny w Hiszpanii w ostatnich latach wynikał nie tylko z większego pogłowia zwierząt, ale także ze wzrostu importu żywca. Jak poinformowała organizacja patronacka duńskiego przemysłu rolno-spożywczego (L&F), w odniesieniu do hiszpańskich danych handlowych, w szczególności wzrósł import prosiąt. 

Według powyższych danych, Iberyjczycy sprowadzili łącznie prawie 1,76 mln świń o wadze do 50 kg w okresie od stycznia do września 2022 r. Było to o 7,6% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jeśli jednak za podstawę porównania przyjąć pierwsze trzy kwartały 2020 r., zanotowano wzrost o około 459 tys. sztuk, czyli o 35,4%.

 

Zdecydowanie największym dostawcą była Holandia, która według statystyk wysłała na południe Europy ponad 1,26 miliona prosiąt w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku. W porównaniu do 2020 r. zwielokrotnił się zakup prosiąt z Danii i Belgii. Można przypuszczać, że spadająca liczba loch w Holandii doprowadziła do większego importu prosiąt z tych dwóch krajów. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku do Hiszpanii sprowadzono 150 500 prosiąt z Danii i 122 000 z Belgii. Innym ważnym dostawcą warchlaków jest Portugalia, która w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku sprzedała w sąsiednim kraju około 113 500 prosiąt.

 

Według statystyk wzrosła również liczba zwierząt importowanych z Niemiec, w porównaniu ze styczniem do września 2021 r. o dobrą jedną piątą do prawie 83,7 tys. sztuk. Różnice cenowe między krajami, które często pojawiają się również sezonowo, są siłą napędową rosnącego handlu prosiętami, ale ostatnio także problemów zdrowotnych zwierząt w hiszpańskiej populacji macior z wynikającym z tego deficytem prosiąt. Innym czynnikiem są zdolności ubojowe hiszpańskich zakładów, które w przeszłości zostały znacznie rozszerzone. Jednak w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. import świń rzeźnych do Hiszpanii spadł umiarkowanie o 2,6% do 544 900 sztuk w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ponieważ mniej zwierząt pochodziło z Francji i Belgii. Z kolei zakupy w Portugalii podwoiły się do prawie 273 tys., co prawie zrekompensowało braki w dostawach z innych krajów. 

 

 

Źródło: SUS Online

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz