Rynek trzody chlewnej: Kiepskie perspektywy na czwarty kwartał

Redakcja
trzoda chlewna, hodowla świń, Chiny

Rabobank spodziewa się, że produkcja wieprzowiny w krajach UE i w Wielkiej Brytanii spadnie o 4 do 5 procent w ujęciu rocznym do końca 2022 roku. Eksport wieprzowiny również spadł o ponad 23 procent w okresie od stycznia do lipca 2022 roku. Według analityków banku, popyt na wieprzowinę może być pod presją, co może oznaczać  spadek cen w IV kwartale.

 

- Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii spadła o 4 procent rok do roku w ciągu pierwszych 7 miesięcy 2022 r. - poinformował Rabobank w swojej kwartalnej aktualizacji. Oczekuje się również, że produkcja spadnie w czwartym kwartale 2022 r. Inwentaryzacja stada trzody chlewnej wskazuje, że podaż świń gotowych do uboju zmniejszy się w krajach o największej produkcji wieprzowiny.

 

Popyt pod presją

 

Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie podaż rośnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Największy spadek prawdopodobnie nastąpi w Polsce, Niemczech, Danii i Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii analitycy z banku spodziewają się spadku produkcji wieprzowiny o 4-5% rok do roku do 2022 roku. Spadek spowodowany jest głównie ujemnymi marżami w wyniku inflacji kosztów (pasze i energia). Dzieje się tak, podczas gdy popyt na wieprzowinę jest pod presją ze względu na wyższe ceny dla konsumentów i niższy wolumen eksportu do Chin.

 

Eksport wieprzowiny z krajów UE 27 i Wielkiej Brytanii spadł o 23 procent rok do roku w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 r. Średni miesięczny eksport był w tym okresie o około 100 000 ton niższy. Miesięczny eksport do Chin w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku był średnio o 140 tys. ton niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że eksport do innych krajów poza Europą, takich jak Filipiny, Korea Południowa, Japonia i Australia wzrósł o około 40 tys. ton miesięcznie.

 

W czwartym kwartale 2022 r. Rabobank spodziewa się wyższych wolumenów eksportu z Europy do Chin w porównaniu z pierwszą połową 2022 r. Relatywnie wysokie ceny europejskiej wieprzowiny osłabiają jej pozycję konkurencyjną na rynku światowym. Sierpień 2022 był pierwszym miesiącem, w którym chiński import wieprzowiny (bez produktów ubocznych) z Brazylii (42 tys. ton) przekroczył wielkość z Hiszpanii (38 tys. ton). Jak twierdzą analitycy, dostępność mogła również odgrywać tu pewną rolę, ponieważ wydajność hodowli świń w Hiszpanii była pod presją ze względu na występowanie chorób i fale upałów w okresie letnim.

 

Wznowienie eksportu do Korei Południowej z krajów dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF), po uznaniu przez Koreę Południową zasady regionalizacji, ma nastąpić dopiero w 2023 roku. Proces licencjonowania rzeźni wymaga czasu.

Ceny pasz nieznacznie spadły, ale koszty na energię rosną

 

Ceny pasz nieznacznie spadły od czerwca 2022 r. Wynika to z niewielkiego spadku cen kukurydzy i nieco silniejszego spadku cen pszenicy paszowej na rynku europejskim, do czego przyczyniło się otwarcie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym i obawa przed recesją. Rabobank uważa, że ​​wzrostowi cen kukurydzy w IV kwartale sprzyjać będą znacznie niższe zbiory (minus 20 proc. rok do roku) w Unii Europejskiej. Ograniczona dostępność kukurydzy może spowodować wzrost cen pszenicy w tym kwartale.

 

Mimo bardzo dobrych zbiorów w Rosji nie ma pewności, czy pszenica z tego kraju będzie dostępna na rynku światowym. Ceny śruty sojowej na światowym rynku spadną w IV kwartale ze względu na słabszy popyt z Chin oraz spodziewany 4-procentowy wzrost areału soi w Brazylii. W IV kwartale 2022 r. ceny pasz najprawdopodobniej pozostaną wyższe niż przed rokiem.

 

Ponadto wyższe ceny energii powodują znaczny wzrost kosztów dla wielu firm. Ceny kontraktów terminowych na gaz na rynku holenderskim wahały się od 170 do 300 euro za MWh w okresie od sierpnia do września 2022 r. w porównaniu ze średnią ceną 70 euro za MWh w 2021 r.

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz