Niepewność na rynku nie zachęca jednak rolników do powrotu do produkcji żywca

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Podaż żywca jest mała i w najbliższym czasie, pomimo spadku temperatury powietrza, nie należy spodziewać się jego wzrostu – uważa Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.

 

Europejski rynek tuczników krótko był w równowadze. Duże oczekiwania związane z uznaniem unijnej rejonizacji ASF przez Koreę Południową poprawiły nastroje oraz dały impuls do dalszych wzrostów cenowych. Niezbędne będzie jednak wcześniejsze zatwierdzenie zakładów mięsnych przez inspektorów koreańskich. W związku z tą informacją w notowaniach VEZG w dniu 7/09/2022 cena skupu tuczników wzrosła o 5 centów do wysokości 2,10 €/kg (wbc).

 

Na pozostałych europejskich rynkach w 36. tygodniu pojawiły się nieznaczne wzrosty cenowe (+1₵) zanotowano we Francji i Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim sezonowe ograniczenie podaży żywca z uwagi na upały powoli dobiega końca. Pojawiły się wzrosty wagi ubojowej tuczników. Według notowań ISN w 36. tygodniu ceny skupu tuczników pozostały bez zmian w Danii, Holandii, Austrii i Irlandii. Spadek ceny zanotowano w Belgii (-1₵).

 

Krajowy rynek przyniósł wzrosty cen skupu tuczników. Za klasę E zakłady mięsne średnio płaciły 9,90 zł/kg (+0,20 t/t). Podaż żywca jest mała i w najbliższym czasie, pomimo spadku temperatury powietrza, nie należy spodziewać się jego wzrostu. Przy obecnej cenie zbóż możliwe stało się stopniowe odrabianie strat szczególnie wśród producentów utrzymujących świnie w cyklu zamkniętym. Niepewność na rynku nie zachęca jednak rolników do powrotu do produkcji żywca.

 

 

Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh Polpig)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz