zm skiba

skiba

CenyRolnicze
15 lipca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8960 EUR EUR - 4.2499 GBP GBP - 5.0603 DKK DKK - 0.5696
Archiwum


15.07.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,50-9,20 zł/kg, średnia: 8,76 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Brak opłacalności w produkcji trzody chlewnej. Sprzedając 100 kg mięsa wieprzowego w klasie E, możemy kupić około 620 kg jęczmienia

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Dziwi fakt obecnych ruchów wykonywanych przez zakłady. Po pierwsze już dawno nie mamy wystarczającej produkcji, aby pokryć własne potrzeby, a więc możemy wnioskować, że i w chłodniach nie ma tak wielkich zapasów jak za Odrą. Wiem, można powiedzieć, że w takim wypadku zakłady ściągają mięso z Zachodu… No dobrze, ale w jakiej cenie, jeżeli kursy euro i dolara należą teraz do jednych z najwyższych? – zastanawia się Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”.

 

Po licytacjach w kratkę na małej niemieckiej giełdzie tuczników (w piątek sprzedaż, we wtorek brak handlu), w środę zdecydowano, że na dużym parkiecie cena nie zmieni się i za naszą zachodnia granicą kolejny tydzień cena obowiązującą wyniesie 1,85 Euro za kg przy 57% mięsności, co daje w polskiej walucie 8,95 zł za kg. Wysoka wartość w złotówkach spowodowana jest bardzo wysokim kursem euro. W Polsce natomiast zakłady na chwilę obecną nie chcą zmieniać cenników, co wzbudza niepokój wśród hodowców. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu stawki maksymalne oscylowały w oficjalnych cennikach maksymalnie w przedziale 8,70-8,80 zł za kg w klasie E w białej strefie. Nie są to wartości, które zadowalają producentów, mimo tego, że należą one do najwyższych w historii. Powodem tego są oczywiście koszty, jakie ponosimy w związku z produkcją i hodowlą świń.

 

 

Niestety nie mam najlepszych wiadomości, ponieważ z niemieckich portali branżowych możemy przeczytać, iż tamtejsze chłodnie mają obecnie większe zapasy mięsa, aniżeli w analogicznym okresie zeszłego roku i to pomimo braku przyrostu zapasów już w maju. Widać tu wyraźnie brak handlu z krajami trzecimi. Oznacza to mniej więcej tyle, że zakłady mają jeszcze sporo zapasów z okresów, kiedy cena świni była zdecydowanie niższa i dzięki temu nie czują, że muszą koniecznie podwyższać ceny, aby uzupełnić towar do handlu. Mało tego, otrzymujemy sygnały, ze zakłady zaczynają naciskać na obniżki. To sytuacja w Niemczech, a jak u nas?

 

Co dobija polską produkcję świń?

 

U nas dziwi fakt obecnych ruchów wykonywanych przez zakłady. Po pierwsze już dawno nie mamy wystarczającej produkcji, aby pokryć własne potrzeby, a więc możemy wnioskować, że i w chłodniach nie ma tak wielkich zapasów jak za Odrą. Wiem, można powiedzieć, że w takim wypadku zakłady ściągają mięso z Zachodu… No dobrze, ale w jakiej cenie, jeżeli kursy euro i dolara należą teraz do jednych z najwyższych? Ostatnio usłyszałem, że koszty transportu wzrosły miejscami nawet 5-krotnie (!), co jest dla mnie trochę na wyrost, jednakże sam fakt podniesienia kosztów transportu jest bezsporny, co rodzi pytanie: w jakiej cenie zakłady musiałyby ściągać towar z Zachodu, aby był na tyle atrakcyjny cenowo, by nie podwyższać cen w skupie w Polsce?

 

Wróćmy do tematu opłacalności produkcji. Na chwilę obecną jest źle. Zboże jest nadal drogie, co dobija polską produkcję i uniemożliwia zatrzymanie tendencji spadkowej. Jednym z ważniejszych wskaźników, który pokazuje stan tej opłacalności jest relacja cen świni do ceny zakupu 1 tony zboża, w przypadku na wykresie poniżej – jęczmienia. Niestety, nie mam dla Państwa dobrych informacji, bo nadal, sprzedając 100 kg mięsa w klasie E, możemy kupić około 620 kg jęczmienia. W najlepszym okresie w tym roku, wartość ta wynosiła 710 kg. Jak widzimy ciężko u nas z zyskami, które pozwoliłyby nam myśleć spokojnie o przyszłości w obliczu szalejącej wokół inflacji.

 

jeczmien wieprzowina wykres bartosz czarniak cenyrolnicze pl

 

Autor: Bartosz Czarniak (Polsus)

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu