Dania: Duże zatory w chlewniach. Na ubój oczekuje 300 tys. świń

Redakcja
cena tuczników, cena świń, Danish Crown

Głęboki kryzys na rynku trzody chlewnej uwidacznia się również w Danii. Media informują o sporych zatorach w przetwarzaniu świń, co powoduje, że w chlewniach na ubój oczekuje ok. 300 tys. świń. Największy przetwórca mięsa w kraju, spółdzielnia Danish Crown, ogłosił program wsparcia dla swoich dostawców.

 

Duńskie stado trzody chlewnej spadło o 1,8% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osiągając 13,15 miliona sztuk. Według duńskiego urzędu statystycznego zmalała liczba świń we wszystkich kategoriach. Największy spadek odnotowano wśród loch (-10%). Również świnie rzeźne zmniejszyły liczebność o 2,3%, do 3,2 mln sztuk. - Ceny tuczników są niskie w większości krajów Europy i utrzymują się od pewnego czasu. Unia boryka się z nadpodażą wieprzowiny w następstwie koronawirusa, afrykańskiego pomoru świń w Niemczech oraz spadku chińskiego popytu na import. Rentowność producentów jest poważnie zagrożona, więc spadek pogłowia świń w Danii nie powinien być zaskoczeniem – czytamy w serwisie euromeatnews.com.

 

- Jednakże duńska produkcja wieprzowiny jest silna, a raporty sugerują, że powinniśmy spodziewać się jedynie ograniczonych redukcji. Produkcja trzody chlewnej jest najwyraźniej nadal popularna, a chętnych do tego rodzaju produkcji łatwo znaleźć. Dania jest kluczowym dostawcą do Wielkiej Brytanii, a konkurencyjne cenowo mięso wieprzowe będzie prawdopodobnie nadal obecne na naszym rynku krajowym w nadchodzących tygodniach i miesiącach – skomentował Duncan Wyatt, główny analityk AHDB.

 

Mimo to, pod koniec stycznia, Danish Crown oszacował, że w gospodarstwach dostarczających świnie dla firmy pojawiły się zatory szacowane łącznie na 300 000 świń, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano opóźnienia w przetwarzaniu. - Istnieje kilka czynników, które powodują, że w tej chwili mamy około 300 000 świń oczekujących na ubój, co naturalnie powoduje zrozumiałą frustrację naszych hodowców. Jest to wzmocnione faktem, że koszty produkcji świń obecnie rosną zarówno w przypadku paszy, jak i energii, podczas gdy w tym samym czasie notowania cen świń niestety spadły. Dlatego też przepisy dotyczące rekompensat są teraz ulepszone, aby właściciele z przerośniętymi świniami nie ponosili nieproporcjonalnego udziału w kosztach – mówi Nicolaj Norgaard, dyrektor Danish Crown, zapewniając, że firma zapewniła program kompensacyjny dla najbardziej poszkodowanych gospodarstw.

 

Spółdzielnia pomaga swoim hodowcom 

 

- Połączenie rosnących cen paszy i energii oraz niskie notowania wieprzowiny wywierają obecnie presję na wielu rolników produkujących świnie na ubój. W tym świetle rada dyrektorów Danish Crown przeanalizowała, co można zrobić, aby wesprzeć posiadaczy jednostek firmy w obecnej sytuacji. W związku z tym saldo konta ze skutkiem natychmiastowym zostaje podniesione do 90 øre/kg – czytamy w komunikacie Danish Crown.

 

- Jako spółdzielnia chcemy pomóc znaleźć rozwiązania dla naszych spółdzielców, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji. Nasza pomoc nie będzie skuteczna na dłuższą metę, ale może pomóc rozluźnić napiętą płynność w okresie, dopóki ceny wieprzowiny nie wrócą, miejmy nadzieję, do normy. Dlatego zdecydowaliśmy się również na zniesienie salda na rachunku – mówi Erik Bredholt, prezes Danish Crown.

 

Wg „duńskiej korony” sytuacja jest niezwykle poważna dla producentów żywca wieprzowego. Istnieje jednak uzasadniona nadzieja na wzrost notowań przed nadejściem lata, ponieważ produkcja trzody chlewnej obecnie gwałtownie spada w innych krajach Europy Północnej, takich jak Niemcy, Polska i Holandia.

 

- W zarządzie jest dziewięciu producentów trzody chlewnej. Sami dostrzegamy, jak trudna jest ekonomia produkcji. Dlatego teraz nadszedł czas, abyśmy wspierali się nawzajem, abyśmy razem przeszli przez ten kryzysowy okres z jak najmniejszą ilością strat – mówi Erik Bredholt.

 

Wszyscy posiadacze zwierząt mogą w każdej chwili poprosić o wypłatę środków dla dostaw bydła, świń i macior. Stawka wynosi 90 øre/kg (1 korona = 100 øre, a 1 DKK to 0,6069 zł) dla zwierząt odroczonych z dostawą od października 2021 r. Wpłata zaległości na koncie odbywa się przy oprocentowaniu 4 proc.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz