Chiny: Niskie ceny świń dobijają małych hodowców. Państwo wspiera wielkie fermy

Redakcja
chiny, ceny świń w chinach, ceny żywca wieprzowego w Chinach

Pogłowie świń w Chinach rośnie w tempie ekspresowym. Ceny trzody chlewnej pozostają więc w trendzie spadkowym. Wiele małych gospodarstw kończy działalność, ponieważ państwo promuje duże fermy i chlewnie lokowane w wysokich budynkach. Import spada, ale nadal pozostaje stosunkowo wysoki.

 

W 2021 r. produkcja wieprzowiny w Chinach wzrosła o prawie jedną trzecią. Oznacza to, że duża część spadku produkcji spowodowanego przez afrykański pomór świń została nadrobiona. Według Chińskiego Urzędu Statystycznego roczna produkcja osiągnęła w ubiegłym roku około 53 mln ton. To tylko nieznacznie mniej niż przed wybuchem ASF w 2017 roku.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, że wzrost produkcji jest nieco niższy, ale nadal ogromny. Ożywienie produkcji nastąpiło po tym, jak Pekin wpompował potężne środki finansowe, aby wesprzeć duże hodowle trzody chlewnej. Wielkie chińskie firmy zainwestowały wiele miliardów dolarów w odbudowę produkcji i zbudowały gigantyczne wieżowce dla świń i duże zakłady przetwórcze.

 

Ożywienie produkcji nastąpiło zatem wcześniej, niż początkowo oczekiwało wielu analityków i Departament Rolnictwa USA. Świadczą o tym zaktualizowana w styczniu prognoza USDA oraz dane chińskiego urzędu statystycznego. Wskazują tam na rosnącą nadpodaż, która od połowy 2021 r. obniża ceny wieprzowiny. Mianowicie, podczas gdy produkcja wieprzowiny wróciła do w miarę normalnego poziomu, popyt jest nadal stosunkowo słaby.

 

Ceny wieprzowiny na rynku kontraktów terminowych Dalian są obecnie o 65 proc. niższe niż rok temu. Będą one nadal spadać w 2022 r. w okresie poprzedzającym święta noworoczne i na początku tego tygodnia wynosiły tylko 13 500 juanów za kg żywej wagi lub równowartość 1,78 euro za kg. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 30 000 juanów.

 

Popyt jest zwykle szczególnie duży przed świętami Nowego Roku, co powoduje wzrost cen. W tym roku jest zupełnie inaczej. - Rynek nie jest już taki jak przed kilku laty. Trzeba to zrównoważyć – powiedział agencji Reuters Pan Chenjun, starszy analityk w Rabobank. Dodał, że produkcja może nadal rosnąć w 2022 roku w oparciu o obecne stado hodowlane.  

 

Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych produkcja wieprzowiny spadła o ponad jedną trzecią, do zaledwie 36,3 mln ton w latach 2018-2020 po tym, jak afrykański pomór świń uderzył w Chiny w połowie 2018 r., a wielu rolników musiało zaprzestać produkcji. Produkcja wieprzowiny ponownie wzrosła do 48,85 mln ton w 2021 r., według najnowszych danych USDA. To o 35 procent, czyli o 12,5 miliona ton więcej niż w zeszłym roku. W 2022 r. spodziewany jest dalszy znaczny wzrost produkcji do 49,5 mln ton. Według informacji amerykańskich analityków USDA, chińska populacja świń w 2021 r. ponownie osiągnęła 405,5 mln sztuk, w porównaniu do 310 mln świń w 2020 r. W 2022 r. USDA spodziewa się dalszego wzrostu do 410 mln sztuk.

 

Produkcja ciągle rośnie

 

Amerykański Departament Rolnictwa opublikował również zaktualizowaną ocenę całkowitego chińskiego rynku mięsa w styczniu w ramach globalnych prognoz, szacując całkowitą podaż chińskiego mięsa w 2022 r. na 79 milionów ton, czyli o 7 procent więcej niż w poprzedniej prognozie.

 

Powodem jest oczywiście korekta w górę produkcji wieprzowiny, która ma teraz rosnąć drugi rok z rzędu. USDA uważa, że ​​mniejsi producenci będą musieli zmagać się z bardzo niskimi cenami. Jednak duże firmy mają również problemy z pokryciem wysokich kosztów stałych związanych z szybką rozbudową i modernizacją. Jednak tak długo, jak będą w stanie pokryć swoje koszty zmienne, przynajmniej w krótkim okresie, będą lepiej znosić załamanie cen wieprzowiny - uważa USDA.

 

Oczekuje się, że to, wraz ze wsparciem rządowym, przyspieszy ten trend, który przede wszystkim zapewnia zachęty dla dużych gospodarstw do hodowli i sprzedaży świń – pod warunkiem, że sektor poradzi sobie z ASF, który jest obecnie endemiczny. Większa podaż krajowej wieprzowiny będzie również ciążyć na popycie importowym. W rezultacie USDA obniżył import wieprzowiny o 12 proc. w stosunku do poprzedniej prognozy do 4,2 mln ton. Oznacza to, że chiński import pozostaje bardzo wysoki.

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz