Sytuacja dot. wdrażania przepisów o dobrostanie loch

Na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 28 stycznia 2013 r. Komisja przedstawiła dane z państw członkowskich dotyczące wdrożenia postanowień dyrektywy Rady 2008 120 "WE, odnoszących się do systemów utrzymania loch w UE.

Zgodnie z tym przepisem, od początku tego roku kojce pojedyncze dla loch i loszek prośnych musiały zostać wycofane i zastąpione grupowym systemem utrzymania. Dane zebrane przez Komisję wskazują jednak, że do dnia 15 stycznia br. jedynie 10 państw członkowskich wdrożyło dyrektywę w 100%. Są to: Austria, Bułgaria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Wielka Brytania.

Do 17 krajów opóźniających się z wprowadzeniem przepisów należą: Portugalia (58% zgodności), Cypr (63%), Francja (72%), Niemcy (73%), Irlandia (82%), Grecja (82%), Belgia (89%), Malta (90%), Polska (93%), Dania (94%), Słowenia (95%), Hiszpania (96%), Holandia (98%), Finlandia (98%), Czechy (99%), Włochy (99%) i Węgry (99%).

Oznacza to, że nadal jeszcze ok. 25% pogłowia loch w UE znajduje się w niedozwolonych kojcach pojedynczych.

 

Unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów – Tonio Borg zobowiązał państwa członkowskie do regularnej aktualizacji danych dotyczących stopnia wdrożenia dyrektywy.

Komisarz wezwał ministrów rolnictwa do wprowadzenia zniechęcających sankcji w stosunku do producentów opóźniających wprowadzanie przepisów.

Pod koniec lutego br. Komisja Europejska ma wysłać listy ostrzegające do państw członkowskich, które nie wdrożyły jeszcze w całości dyrektywy, podobnie jak miało to miejsce w przypadku opóźnień z wdrożeniem przepisów z zakresu dobrostanu kur niosek. Będzie to pierwszy etap postępowania w ramach tzw. procedury naruszenia.

W kolejnej fazie tej procedury Komisja może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

 

Komisarz Borg zwrócił się do delegacji państw członkowskich, aby powstrzymały się od wprowadzania restrykcji w handlu wieprzowiną w stosunku do krajów opóźniających się z wdrożeniem dyrektywy. Komisja będzie przeciwna jednostronnym działaniom podejmowanym przez państwa członkowskie, ponieważ nie można zapewnić jednoznacznej wykrywalności pochodzenia mięsa z nielegalnej produkcji.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz