Pomimo zwiększonych zamówień przedświątecznych, ceny skupu świń nie uległy zmianie

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Niezmienione notowania cen tuczników raportuje większość krajów unijnych. Okres przedświąteczny charakteryzuje się większym popytem, który jest równoważony przez sezonowy wzrost podaży żywca. Osiągnięta równowaga nie pozwala na wyczekiwany wzrost cen skupu żywca. Z niepokojem obserwowana jest sytuacja związana z czwartą falą Covid-19 i obostrzenia wprowadzane w kolejnych krajach UE, które mogą prowadzić do ograniczeń życia publicznego, a w konsekwencji konsumpcji wieprzowiny – obawia się Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.

 

W Hiszpanii ceny pozostały bez zmian już drugi raz z rzędu przy wysokiej liczbie ubijanych świń i rosnącej masie ubojowej. Całe szczęście, że zapowiadany na 25 listopada strajk pracowników zakładów przetwórczych został odwołany – informuje ISN.

 

W Niemczech ceny tuczników ustabilizowały się na niskim poziomie. Potwierdzone ognisko ASF u świń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz nowe ogniska u dzików nie wpłynęły na notowania ceny. W dniu 24/11/2021 cena VEZG została utrzymana po raz szósty z rzędu na wysokości 1,20 €/kg (wbc).

 

Sytuacja zmusza do uboju loch

 

Popyt z Chin pozostaje na niskim poziomie. Nieco większy optymizm pojawił się po dużych wzrostach cen skupu w Państwie Środka. Ceny świń w Chinach w ciągu miesiąca wzrosły o ponad 50%. Jeżeli taki trend cenowy utrzyma się w dłuższym okresie może on wywołać kolejną falę importu wieprzowiny. Nie bez znaczenia będzie większe zapotrzebowanie na wieprzowinę w związku z przygotowaniami do święta Nowego Roku w Chinach przypadającego na luty.

 

W notowaniach krajowych, pomimo zwiększonych zamówień przedświątecznych, ceny skupu świń nie uległy zmianie. Za klasę E krajowe skupy płaciły średnio 5,25 zł/kg. Niskie ceny skupu przy wysokich kosztach paszy prowadzą do zwiększonych ubojów loch w celu ograniczenia strat ponoszonych przez producentów trzody chlewnej.

 

Autor: Aleksander Dargiewicz - prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz