Ceny świń w tym roku nie odbiją się od dna

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

Rabobank nie spodziewa się poprawy cen świń w czwartym kwartale br., ponieważ ożywienie eksportu do Chin jest bardzo mało prawdopodobne. Bank pisze o tym w kwartalnej aktualizacji na temat hodowli trzody chlewnej.

 

Według kwartalnej aktualizacji średnia cena wieprzowiny we wrześniu była o szesnaście procent niższa niż średnia z pięciu lat.  - Unia jest w ponad 120 procentach samowystarczalna w zakresie wieprzowiny. Zależność od eksportu jest więc duża. Hodowcy trzody chlewnej skorzystali na tym w ostatnich latach, ale niestety sytuacja jest obecnie inna. W Chinach popyt jest niższy, a ceny gwałtownie spadły. To również znacznie obniża cenę w UE – mówi kierownik sektora analiz Rabobanku, René Veldman.

 

Coraz mniej macior

 

Produkcja wieprzowiny w 27 krajach UE i Wielkiej Brytanii (Wielka Brytania) wzrosła o 3% w okresie od stycznia do lipca 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Teraz, w drugiej połowie roku, poziom produkcji zbliża się do poziomu z ubiegłego roku. Covid-19 zakłócił produkcję na początku 2020 r., a przetwórcy mięsa nadrobili zaległości, pracując na nieco wyższą produkcję w drugiej połowie 2020 r.

 

Na przykład w Holandii produkcja tuczników odnotowała ponadprzeciętny wzrost w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy w porównaniu do roku 2020. Przyczynić się do tego może niższy eksport tuczników. Holandia wyeksportowała o 472 000 tuczników mniej do 38. tygodnia br. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Ten niższy eksport będzie stanowić trzy procent całkowitego uboju trzody chlewnej w 2020 roku.

 

Oprócz mniejszego eksportu spadł również eksport prosiąt. Holandia wyeksportowała o 271 000 mniej prosiąt w pierwszych 38 tygodniach 2021 r. niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ma to związek z redukcją pogłowia w stadzie loch, które spadło o dwanaście procent w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. Z tego powodu Holandia miała mniej prosiąt dostępnych do produkcji i eksportu.

 

Również w Niemczech w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku ubito 18% loch więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nadpodaż wieprzowiny na rynku krajowym, spowodowana ograniczeniami eksportowymi związanymi z afrykańskim pomorem świń, zatem częściowo się zmniejsza. Wyższe koszty pasz w połączeniu z niższymi cenami producentów w 27 krajach UE i Wielkiej Brytanii również spowalniają produkcję.

Eksport wieprzowiny pozostaje pod presją

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku eksport wieprzowiny z 27 krajów UE i Wielkiej Brytanii wzrósł o 13 proc. Eksport wieprzowiny do Chin spada jednak od kwietnia (8 proc. w porównaniu z kwietniem 2020 r.), po dobrym pierwszym kwartale. W lipcu spadek ten był znacznie większy: o 34 procent w porównaniu z lipcem 2020 r. Rabobank spodziewa się, że eksport do Chin pozostanie niższy w czwartym kwartale 2021 r., podobnie jak ceny trzody chlewnej w Chinach. Istotnymi przyczynami tego są mocno zmniejszony popyt krajowy na wieprzowinę oraz wysoki poziom mrożonych zapasów.

 

Eksport z 27 krajów UE i Wielkiej Brytanii do Filipin i Wietnamu wzrósł odpowiednio o 223 proc. i 75 proc. w okresie od stycznia do lipca 2021 r. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Obniżona taryfa importowa na wieprzowinę na Filipinach wzrośnie o pięć procent w czwartym kwartale, ale nadal będzie o 20 procent niższa niż taryfy, które obowiązywały przed tym, jak rządy Filipin postawiły na import, aby lepiej kontrolować niedobór dostaw.

 

Eksport wieprzowiny z 27 krajów UE do Wielkiej Brytanii spadł o dziewięć procent w pierwszej połowie 2021 roku.

Na razie nie ma nadziei na wyższe ceny

Ceny świń są pod presją w całej Europie. Średnia cena trzody chlewnej w UE w 38. tygodniu była o 16% niższa w porównaniu ze średnią z 5 lat. Ceny prosiąt spadły jeszcze bardziej i były o 24 proc. niższe od średniej pięcioletniej. Wynika to z negatywnych nastrojów rynkowych i niepewności co do ożywienia eksportu do Chin. - Spodziewamy się, że presja zniżkowa na ceny utrzyma się w czwartym kwartale, ponieważ szybkie ożywienie eksportu do Chin jest mało prawdopodobne – stwierdza Rabobank.

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz