Chińczycy znów mogą potrzebować większych dostaw wieprzowiny

Redakcja
chiny, ceny świń w chinach, ceny żywca wieprzowego w Chinach

W Chinach produkcja wieprzowiny gwałtownie wzrosła w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. w porównaniu ze analogicznym okresem poprzedniego roku. Powoli jednak pojawiają się oznaki wygasania tego trendu. Taki stan rzeczy rodzi nadzieję europejskich eksporterów wieprzowiny na wznowienie większych dostaw na rynek chiński.

 

Jak poinformował w tym tygodniu rzecznik Narodowego Biura Statystycznego w Pekinie, Fu Linghui, produkcja wieprzowiny wzrosła o 38,0% od stycznia do września 2021 r. do 39,17 mln ton. Liczba ubitych świń wzrosła o 35,9% do 491,9 mln sztuk. Oprócz odbudowy zapasów po wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF), analitycy twierdzą, że głęboki spadek cen dla producentów w ostatnich miesiącach doprowadził do zwiększonej likwidacji stad, a tym samym do zwiększenia podaży wieprzowiny.

 

Według Pekińskiego Biura Statystycznego, pod koniec września w Chinach było 437,64 mln świń - to o 18,2% więcej niż rok temu. W porównaniu z końcem czerwca jednak po raz pierwszy można zaobserwować niewielki spadek zapasów, a mianowicie o 1,5 mln sztuk, czyli 0,3%. To samo dotyczyło loch, których liczba 44,59 mln sztuk na koniec września była o 16,7% wyższa od poziomu z poprzedniego roku, ale spadła o 1,1 mln, czyli 2,3% w porównaniu z czerwcem.

 

Cena prosiąt na niskim poziomie – z 260 euro do 41 euro

 

Według ekspertów niedawny spadek pogłowia loch jest spowodowany załamaniem się ceny prosiąt. Według sondażu ogólnokrajowego było to ostatnio średnio 41 euro za zwierzę ważące 20 kg. Rok temu prosiaki w Państwie Środka osiągały rekordowe ceny - ponad 260 euro za prosię. Stawki dla producentów tuczników spadły od początku roku do początku października o ponad 70% do 1,36 euro/kg żywej wagi. Niemniej w ciągu ostatnich dwóch tygodni cena ponownie wzrosła do 1,86 euro/kg. Według analityków poziom ten jest daleki od pokrycia kosztów, biorąc pod uwagę wysokie koszty paszy.

 

Kilku obserwatorów rynku zakłada, że ​​ceny, które przez długi czas nie pokrywały kosztów, ponownie doprowadzą do spadku chińskiej produkcji trzody chlewnej. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) niedawno prognozował, że po wzroście produkcji wieprzowiny o 27% w tym roku do 46,0 mln t, produkcja w nadchodzącym roku spadnie o około 5% do 43,75 mln ton. Powinno to również doprowadzić do wzrostu importu w porównaniu z 2021 r. o ponad 5% do 4,75 mln ton wieprzowiny. Byłby to drugi najwyższy poziom w historii.

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz