Producenci trzody chlewnej w Niemczech tracą 47 mln euro tygodniowo

Redakcja
Niemcy, trzoda chlewna, ceny świń

Spadek cen prosiąt i tuczników przy jednoczesnej eksplozji kosztów mieszanek paszowych, to katastrofa finansowa dla niemieckich hodowców trzody chlewnej. Każda świnia wyprodukowana i sprzedana w obecnych warunkach powoduje stratę około 55 euro w produkcji i tuczu prosiąt. W sumie straty wszystkich niemieckich hodowców trzody chlewnej w tych warunkach wynoszą 47 milionów euro tygodniowo.

 

- To przerażające, jak wielu hodowców świń – a zwłaszcza producentów prosiąt – jest obecnie zmuszonych do definitywnego zamknięcia działalności. Niestety, wydaje się, że obecnie zbyt mało podmiotów w łańcuchu zdaje sobie sprawę, że cała produkcja świń jest zagrożona w dłuższej perspektywie – czytamy w komunikacie niemieckiego stowarzyszenia hodowców trzody chlewnej ISN.

 

Prawo pierwszeństwa dla niemieckiej wieprzowiny

 

- Sposobem na odciążenie rynku i wydostanie się z tej nędzy jest sprzedaż wieprzowiny. Należy ją wzmocnić zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Zasada musi brzmieć: ustąpić miejsca niemieckiej wieprzowinie. Żądamy prawa pierwszeństwa dla niemieckiej wieprzowiny i większej liczby kampanii reklamowych - również w handlu hurtowym i gastronomii - mówi dyrektor zarządzający ISN dr. Torsten Staack. - Nie chodzi nam o zamknięcie rynku. Na niemieckim rynku trzody chlewnej mamy obecnie stan wyjątkowy, mamy do czynienia z pełnym kryzysem sprzedaży. Kiedy tutejsze chłodnie są pełne towarów z niemieckiej produkcji, trzeba zrobić wszystko, aby mroźnie były puste. W przeciwnym razie pilnie potrzebna podwyżka cen dla producentów prosiąt i tuczników nie będzie możliwa do zrealizowania. To jeden z powodów, dla których koncentrujemy się na sprzedaży hurtowej, w tym konsumpcji poza domem. Potrzebujemy kampanii reklamowych promujących sprzedaż niemieckiej wieprzowiny, a z drugiej strony nie potrzebujemy taniej wieprzowiny z innych krajów – podkreśla Staack.

 

ISN wskazuje, że podobnie jak firmy z innych branż, hodowle trzody chlewnej były i są poważnie dotknięte pandemią koronawirusa i dlatego wymagają wsparcia finansowego ze strony państwa. Efekty pandemii są nadal wyraźnie widoczne: na długi czas konsumpcja w sektorze out-of-home prawie całkowicie zamarła, a letni wypoczynek przyniósł tylko częściową poprawę. Duże uroczystości lub wydarzenia, które odgrywają ważną rolę w sprzedaży wieprzowiny, nie wróciły do intensywności obserwowanej przed pandemią. Na przykład podczas meczów piłki nożnej stadiony mogą być obecnie wykorzystywane do maksymalnie 50% pojemności trybun lub maksymalnie do 25 000 widzów. Nawet w wielu stołówkach sprzedaż wciąż jest znacznie niższa niż przed pandemią.

 

Magazyny pełne mrożonej wieprzowiny

 

Najnowsze dostępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące sprzedaży w zakresie cateringu i innych usług pokazują, iż w czerwcu 2021 r. obroty są o 38% niższe niż w czerwcu 2019 r. Dla całej branży hotelarskiej, pomimo letniego ożywienia, za czerwiec 2021 r. nadal odnotowuje się spadek sprzedaży o 41% w stosunku do czerwca 2019 r. Rynek sprzedaży w sektorze out-of-home stanowił prawie jedną trzecią rynku wieprzowiny przed erą koronawirusa. Często konsumpcja poza domem przekracza normalne spożycie (np. jedzenie na imprezach, kiełbaski na stadionie itp.), więc tylko część utraconej konsumpcji poza domem może zostać wchłonięta przez detalistów i usługi dostawcze. Dlatego słaba sprzedaż w sektorze pozadomowym wywierała dużą presję na ceny trzody chlewnej od początku pandemii i ten proces trwa do dzisiaj.

 

- Ponadto można odczuć skutki zatorów w ubojniach. W wyniku częściowo całkowitego zamknięcia rzeźni i zakładów rozbioru po wybuchach ognisk koronawirusa wśród pracowników w minionym roku oraz poważnych ograniczeń zdolności produkcyjnych w związku ze środkami zapobiegawczymi, wiele świń nie mogło zostać ubitych na czas i często przerastały. Konsekwencje tego widzimy również w ogromnych zapasach wieprzowiny w chłodniach – podkreśla analityk ISN, Klaus Kessing. W czerwcu 2021 r. zapasy wieprzowiny w chłodniach były o ok. 24% wyższe niż w czerwcu 2020 r. i o ok. 47% wyższe niż w czerwcu 2019 r.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz