Ministerstwo określiło wzór pieczątki do znakowania świeżego mięsa ze stref ASF. Na rynku przetrwa tylko świnia ze strefy białej?

Redakcja
wieprzowina, strefy ASF, afrykański pomór świń

Ministerstwo określiło jak ma wyglądać specjalny znak weterynaryjny, który ma dotyczyć znakowania świeżego mięsa, mięsa mielonego, mięsa odkostnionego mechanicznie, surowych wyrobów mięsnych i produktów mięsnych uzyskanych ze świń pochodzących z określonych obszarów ASF. Hodowcy świń obawiają się, że nowe przepisy jeszcze bardziej utrudnią sprzedaż tuczników z terenów objętych restrykcjami. – To utrudni sprzedaż świń nawet w strefie niebieskiej. To dodatkowa stygmatyzacja, która spowoduje, że zakłady mogą zrezygnować z takiego mięsa – komentuje na gorąco hodowca świń z woj. lubuskiego.

 

Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, 328 i 360 oraz z 2019 r. poz. 90 i 1558). W nowym rozporządzeniu  Dz.U.2021.1485 utrzymane zostały środki podejmowane  w unieważnionym rozporządzeniu z dnia 6 maja 2015 r., w tym w szczególności zakazy oraz nakazy dotyczące utrzymywania świń w gospodarstwie.

 

Ponadto określono jak ma wyglądać specjalny znak weterynaryjny, o którym mowa w art. 44 rozporządzenia Komisji 2021/605, jest to wzór znaku wcześniej już stosowanego do znakowania świeżego mięsa, mięsa mielonego, mięsa odkostnionego mechanicznie, surowych wyrobów mięsnych i produktów mięsnych uzyskanych ze świń pochodzących z określonych obszarów.

 

 

Dodano przepisy dotyczące zasad uboju zwierząt w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny w odniesieniu do gospodarstw znajdujących się w obszarach objętych restrykcjami związanymi z ASF. Uprzednio zasady te określało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz.U. z 2016 r. poz. 885).

 

Jednocześnie w związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji 2021/605/UE przypisano kompetencje do wykonania odpowiednich postanowień tego rozporządzenia Głównemu Lekarzowi Weterynarii. Rozwiązania w tym zakresie zostały zawarte w § 17 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Link do treści rozporządzenia – kliknij.

 

Źródło: KZP-PTCh/własne

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz