Cena detaliczna wieprzowiny rośnie, a stawki za żywiec spadają

Redakcja

W październiku i listopadzie ubiegłego roku cena wieprzowiny w holenderskich sklepach wzrosła o 2 proc. Z drugiej strony spadły wpływy hodowców świń. W listopadzie 2020 roku cena żywca wieprzowego w Holandii była o 6 proc. niższa niż w październiku i nawet o 32 proc. niższa niż rok wcześniej (2019).

 

- Należy spodziewać się spadku cen konsumpcyjnych. Wynika to wyraźnie z dwumiesięcznych wyjaśnień dotyczących monitorowania cen żywności w Wageningen Economic Research and Statistics Netherlands – czytamy w portalu Pig Business.

 

Współzależność rynku (północno-zachodniego) europejskiego ponownie uwidoczniła się w problemach w Niemczech i Danii: afrykański pomór świń w Niemczech i problemy z Covid-19 w przemyśle mięsnym uniemożliwiają uniemożliwiły lub spowolniły eksport do krajów trzecich . Oba kraje oferują teraz swoje mięso na rynku europejskim, co oznacza, że ​​asortyment wieprzowiny jest bardzo szeroki, a cena jest pod dużą presją. Holenderski przemysł mięsny nie ma obecnie przeszkód w sprzedaży do Chin, dzięki czemu ma wyraźną przewagę nad niemieckimi i duńskimi konkurentami – czytamy w analizie holenderskiego portalu.

 

Jak informuje holenderski portal, ceny sprzedaży mięsa na eksport kształtują się na wyższym poziomie niż na rynku krajowym. Jednocześnie tej przewagi również nie należy przeceniać: wolumeny sprzedaży jak i ceny wyraźnie spadły od lata. W okresie poprzedzającym chiński Nowy Rok (początek lutego) w Państwie Środka gromadzone są zapasy, ale eksport już teraz zaczyna się nieco zmniejszać. Ponadto produkcja wieprzowiny w samych Chinach stopniowo się poprawia, a zatem popyt na importowane mięso jest mniejszy.

 

W przypadku świeżej wieprzowiny holenderskie supermarkety zobowiązały się do podpisania umowy sieciowej Varken van Morgen, która ma zastosowanie wyłącznie do holenderskich hodowców świń., co zapewnia im lepsze ceny. Holenderscy hodowcy trzody chlewnej mają również tę zaletę, że mogą nadal eksportować do Chin, gdzie ceny są lepsze niż na rynku europejskim. Jednak holenderski przemysł mięsny również musi sprzedać istotną część na rynku wspólnotowym, gdzie ceny są pod presją.

 

Jak czytamy w Pig Business, Unia Europejska rozważa program wsparcia prywatnego przechowywania mięsa, w ramach którego możliwa jest rekompensata w przypadku czasowego wycofania mięsa z rynku i umieszczenia go w magazynie. - Już teraz dużo mięsa zalega w magazynach, a okres przechowywania jest ograniczony do liczby (3-5) miesięcy, co jest zbyt krótkim okresem, aby ponownie wprowadzić go na rynek – przestrzega holenderski portal.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz