Sytuacja na rynku żywca wieprzowego nadal pozostaje bardzo trudna

Redakcja

W pierwszym tygodniu 2021 roku nie zanotowaliśmy większych zmian na europejskim rynku wieprzowiny. Stabilizacja cen skupu żywca na poziomie niegwarantującym pokrycia kosztów produkcji, spędza sen z powiek wielu europejskim rolnikom. Nie inaczej jest w Polsce.

 

W Niemczech liczba świń czekających na odbiór do rzeźni powiększyła się ze względu na mniejsze uboje w okresie okołoświątecznym. Jednakże w ostatnim kwartale 2020 roku niemieccy rolnicy zaimportowali mniej prosiąt z Danii i Holandii o średnio 40 tys. sztuk tygodniowo. Już w drugiej połowie stycznia br. powinno być to odczuwalne na rynku, choć na całkowitą likwidację żywca czekającego na ubój, niemieccy rolnicy będą musieli poczekać wiele tygodni.

 

Koronawirus nie odpuszcza. W wielu krajach pojawiła się trzecia fala pandemii. Niektóre zakłady wprowadziły obowiązkowe testy dla pracowników powracających po świątecznej przerwie do pracy. Branża przetwórcza boleśnie bowiem odczuła skutki zakażeń Covid-19 wśród pracowników. Pozytywne wyniki badań dla niektórzy zakładów oznaczały ograniczenia w produkcji lub jej całkowite zaniechanie na okres kwarantanny.

 

Rozszerzający się wirus ASF w Niemczech przyniósł dodatkowe reperkusje dla branży w całej Unii Europejskiej. W rezultacie cena skupu żywca wieprzowego spadła w wielu krajach poniżej opłacalności produkcji. W dniu 6/01/2021 w notowaniach VEZG cena skupu żywca w Niemczech pozostała bez zmian 1,19 €/kg (wbc). W najlepszej sytuacji pozostają kraje, które pozostają wolne od ASF mogą eksportować wieprzowinę do Chin. Różnica w cenie skupu żywca w Niemczech w porównaniu z Hiszpanią w notowaniach ISN przekroczyła 30 centów za kg (wbc).

 

- Polska znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdyż krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich. Średnio w kraju za kl. E skupy płacą 4,65 zł/kg. Nadwyżka żywca u naszych zachodnich sąsiadów wywołuje presję na ceny skupu na rynku polskim, która będzie stopniowo spadać w nadchodzących tygodniach. Niestety koszty produkcji, a zwłaszcza paszy, w ostatnich miesiącach wzrosły pogarszając trudną sytuację rolników. Nadzieję na poprawę dają rozpoczynające się wkrótce masowe szczepienia na Covid-19, które przyczynią się do łagodzenia skutków pandemii i ponowne otwarcie hoteli, restauracji i ruchu turystycznego napędzającego gospodarkę i konsumpcję. Pierwszy tydzień 2021 r. przyniósł w niektórych krajowych zakładach nieznaczny wzrost cen skupu, ale sytuacja na rynku żywca wieprzowego nadal pozostaje bardzo trudna - przyznaje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

 

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz