Dokładka do każdej sztuki sprzedanego tucznika przekracza 114 zł

Redakcja

W przestrzeni internetu pojawił się niedawno kalkulator opłacalności hodowli tucznika. Narzędzie jest bezpłatne i mogą korzystać z niego wszyscy zainteresowani. Nam wyszło, że hodowla w cyklu otwartym, przy cenach obowiązujących na naszym portalu, przynosi straty przekraczające 114 zł/szt. Do tego trzeba doliczyć koszty robocizny.

 

Kalkulator opłacalności hodowli tucznika nie różni się w swojej funkcjonalności od innych tego typu narzędzi udostępnionych w internecie, np. kalkulatorów kredytowych. Aby uzyskać wynik należy wpisać konkretne liczby w odpowiednich polach na stronie internetowej. Jest dostępny na podstronie serwisu internetowego Gobarto500.pl - kliknij. 

 

Narzędzie przygotowane przez ekspertów Gobarto zawiera wiele parametrów. Są to zmienne, które decydują o skali opłacalności lub jej braku: cena zakupu warchlaka, wskaźnik FCR (zużycie paszy/kg przyrostu), odsetek upadków zwierząt, waga sprzedaży tucznika (kg wagi żywej/szt.),  liczba sprzedanych tuczników, cena paszy, waga wstawienia warchlaka (kg/szt.), koszty weterynaryjne, koszty energii, wody, remontów, drobnych napraw, podatki i opłaty oraz ubezpieczenia. Ale także kosztów finansowych, np. związanych z obsługą kredytu/ów.

 

Parametrem nieuwzględnionym w kalkulatorze jest koszt robocizny. Narzędzie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu. Zaletą kalkulatora jest jego prostota. Hodowca nie musi przeprowadzać długich i skomplikowanych obliczeń. Wystarczy jedynie wprowadzić do formularza własne dane, które każdy hodowca doskonale zna.

 

Jak podkreśla prezes Agro Gobarto Sp. z o.o. (spółka należąca do Grupy Gobarto), Jacek Jagiełłowicz, w Polsce istnieje obecnie około 107 tys. stad trzody chlewnej. Ze względu na niekorzystne relacje cenowe wielu hodowców znalazło się pod kreską. Kalkulator pozwala bardzo szybko ustalić, jakie warunki musiałyby zaistnieć, aby hodowla była znowu opłacalna. Dlatego narzędzie będzie również bardzo pomocne w prognozowaniu.

 

- W powszechnej opinii utarło się, że poza kosztem warchlaków kluczową sprawą dla opłacalności hodowli zwierząt jest cena paszy. W rzeczywistości rentowność zależy także od wielu innych czynników. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że o osiągnięciu progu zyskowności mogą decydować nawet bardzo niewielkie zmiany niektórych składników kosztu produkcji. I to właśnie bardzo dobrze pokazuje nasz kalkulator - dodaje Jagiełłowicz.

 

W naszej kalkulacji uwzględniliśmy średni koszt zakupu warchlaka z polskiej fermy (30 kg) – 166,94 zł/szt. i przeciętną cenę skupu żywca wieprzowego na poziomie 3,58 zł/kg. Pozostałe dane pozostawiliśmy w formie wygenerowanej przez kalkulator. Uwzględniając te dane, przy sprzedaży 100 świń o wadze 118 kg, rolnik na zakończenie cyklu tuczu dokłada do każdej sztuki 114,87 zł.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz