Odbudowa chińskiego stada świń przebiega z dużymi kłopotami. Konieczny będzie import 4 mln ton wieprzowiny

Redakcja

Pomimo prób odbudowy stada świń, deficyt białka zwierzęcego w Chinach rośnie z powodu nieoczekiwanych wydarzeń - W Chinach odradza się zakażenie COVID-19, a ostatnio miały miejsce klęski żywiołowe, takie jak powodzie w niektórych regionach, które mają wpłynąć na chiński rynek mięsa w następnych miesiącach - mówi niedawna prognoza Rabobank. W tym roku Państwo Środka zaimportuje ponad 4 miliony ton wieprzowiny ze względu na niedobór krajowej produkcji.

 

- W tej sytuacji ceny niektórych produktów, takich jak soja, kukurydza i wieprzowina, pozostaną wysokie. Niedawne przypadki Covid-19 doprowadziły do ponownego nałożenia środków kwarantanny w dotkniętych regionach. Ożywienie usług gastronomicznych i konsumpcji będzie wolniejsze niż oczekiwano, jeśli wirus będzie się odradzał do końca 2020 i 2021 roku. Konsumenci będą nadal przenosić swoje wydatki na sprzedaż detaliczną żywności, ponieważ spodziewają się przedłużającego się okresu niepewności finansowej - wyjaśnił Ping Chew, szef RaboResearch Food & Agribusiness - Asia. Jego zdaniem ceny wieprzowiny mają pozostać podwyższone przez najbliższe miesiące ze względu na wpływ, jaki wywarły na rynek powodzie w prowincjach południowych Chin, zwiększając ryzyko wybuchów kolejnych ognisk ASF i mogą wstrzymać wysiłki na rzecz ponownego zasiedlenia ferm trzody chlewnej. Również kilka innych głosów w branży mówi o 20 milionach świń utraconych podczas powodzi z krajowego wykazu 340 milionów sztuk.

 


- Ceny wieprzowiny silnie wzrosły w lipcu, głównie z powodu niedoborów dostaw, a oczekuje się, że ceny wieprzowiny będą się wahać na wysokim poziomie również w sierpniu. Powodzie są dużym czynnikiem hamującym rozwój stada w nadchodzących miesiącach, ponieważ powodują większe ryzyko chorób. Ceny drobiu pozostaną niskie, a popyt na drób prawdopodobnie nieznacznie się poprawi w drugiej połowie, ze względu na oczekiwane ożywienie w gastronomii. Popyt na usługi gastronomiczne wymaga dłuższego czasu regeneracji, a zarówno wzrost dostaw żywności, jak i integracja online z offline są coraz szybsze - dodał Chew.


Według ABPA Chiny mają importować w tym roku ponad 4 miliony ton wieprzowiny ze względu na niedobór krajowej produkcji.

 

 

Źródło: euromeatnews.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz