Dobre prognozy na najbliższe miesiące dla unijnego rynku wieprzowiny. Wszystko może skomplikować koronawirus

Redakcja

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej do końca roku eksport wieprzowiny z UE wzrośnie o 10%. Jednak produkcja nie będzie podążać w tym samym tempie, ponieważ przewidywany wzrost wyniesie zaledwie 0,5% w porównaniu z wynikami z 2019 r.

 

- Perspektywy silnego popytu eksportowego, głównie do Chin, pozostają kluczowym czynnikiem napędzającym rynek europejski. Oczekuje się, że spożycie wieprzowiny w UE spadnie poniżej 30 kg na mieszkańca w 2020 r. Ze względu na zmniejszone spożycie w okresach kwarantanny, szczególnie w sektorze gastronomicznym - skomentowała Felicity Rusk, analityk ds. zwierząt hodowlanych w AHDB.

Oczekuje się, że eksport mięsa wieprzowego z UE będzie w tym roku nadal wykazywał silny wzrost, wspierany przez silny popyt ze strony Chin. Koronawirus tylko spowolnił chińskie próby odbudowy stada po tym, jak ASF zdziesiątkował stado w kraju, więc oczekuje się, że produkcja spadnie nawet o 20% w tym roku. W związku z tym deficyt białka w kraju jest większy niż pierwotnie przewidywano, co powinno wspierać popyt importowy z kraju.

 

Eksport wieprzowiny z UE już skorzystał na tym silnym chińskim popycie, odnotowując 150% wzrost w pierwszych czterech miesiącach roku. Jednak w porównaniu z końcem ubiegłego roku Chiny zwiększały również dostawy z USA, Brazylii i Kanady, zwiększając swój udział w rynku ze szkodą dla UE. Patrząc w przyszłość, będzie to kluczowy punkt obserwacyjny, zwłaszcza że Stany Zjednoczone dążą do zdobycia większej części chińskiego rynku.

 

Niedawno globalny eksport mięsa do Chin również stanął w obliczu zakłóceń z powodu epidemii koronawirusa wśród pracowników zakładów przetwórczych. Z tego powodu niektóre zakłady wstrzymały dostawy do Chin, szczególnie w Holandii i Niemczech. Nie jest jasne, jak i kiedy ta sytuacja zostanie rozwiązana. W przypadku przedłużenia może ostatecznie podważyć pozytywne perspektywy eksportu Komisji Europejskiej.

 

Niemniej jednak jest kilka zagrożeń, w tym druga fala koronawirusa w Europie lub Chinach, które mogą spowodować dalsze zakłócenia na rynku.

 

Źródło: euromeatnews.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz