Rynek trzody chlewnej - sytuacja w Wielkopolsce

Redakcja

- Sytuacja na rynku trzody chlewnej ciągle nie wróciła do sytuacji sprzed zapaści cenowej - pisze Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na małej giełdzie niemieckiej ceny tuczników ustabilizowały się, co niestety nie przekłada się na sytuację w Polsce. Średnia cena skupu charakteryzuje się niewielkimi, ale jednak spadkami i obecnie oscyluje wokół 5 zł/kg wagi żywej. Na ten trend może mieć wpływ zakup surowca z Holandii czy Niemczech przez zakłady mięsne w Polsce w wyniku przypadków koronawirusa w kilku dużych zakładach ubojowych.

Sytuację w Wielkopolsce dodatkowo komplikują ograniczenia wynikające z dwóch ognisk ASF i nałożonych decyzją Wojewody Wielkopolskiego obszarów zagrożenia oraz stref niebieskich wprowadzonych rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Ceny zbytu tuczników z tych stref wynoszą teraz około 3,60 zł/kg. Taką cenę udało się uzyskać dzięki pracy delegatów WIR w powiecie poznańskim oraz szamotulskim, którzy organizują skup, transport oraz poszukują odbiorców surowca.

Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymała w tym tygodniu informację od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, że proces pobierania próbek krwi od zwierząt pozostających w strefach dobiega końca, i, jeśli nie wydarzy się nic nowego, to będzie wkrótce możliwe zniesienie stref ograniczeń wynikających z rozporządzenia wojewody na części powiatu szamotulskiego oraz poznańskiego. Po zniesieniu ograniczeń Wojewody Wielkopolskiego pozostanie strefa niebieska wyznaczona rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Standardowo trwa ona 12 miesięcy. W sprawie skrócenia czasu jej trwania WIR zwrócił się bezpośrednio do Komisji Europejskiej. W odpowiedzi otrzymał informację, że będzie to możliwe pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku przez polskie władze weterynaryjne i oceny aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Komisja w swojej odpowiedzi zasugerowała również, że dzięki strefom niebieskim handel trzodą z pozostałych obszarów może odbywać się swobodnie. Zdaniem WIR jest to przesłanka do kontynuacji rekompensat dla rolników ze strefy niebieskiej, o co Izba zwróciła się już z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Źródło: WIR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz