Rolnicy z wielkopolskiej strefy niebieskiej są zdezorientowani

Redakcja

Gmina Buk znalazła się w strefie niebieskiej w związku z wykryciem wirusa ASF w chlewni w Więckowicach w powiecie poznańskim. Hodowcy z tego obszaru są mocno zdezorientowani i spodziewają się problemów z uzyskaniem świadectwa zdrowia świń. 

 

- Mieszkam 14 km w linii prostej od Więckowic. Wydaje mi się, że w przypadku, gdy wirus nie został wykryty w środowisku, czyli wśród dzików, nie ma potrzeby ustalania tak szerokiej strefy niebieskiej. W obliczu epidemii koronawirusa urzędy praktycznie nie funkcjonują. Teraz słyszymy, że może być problem z kontrolami weterynarii w gospodarstwach. Jesteśmy zdezorientowani i poprzez utrudniony kontakt nawet nie mamy jako hodowcy możliwości żeby porozmawiać między sobą na ten temat. Obawiam się, że możemy mieć problem ze sprzedażą świń i wystawianiem świadectw zdrowia. Nie wspomnę już o stratach wynikających z obniżonej ceny skupu. Nie mamy też informacji, gdzie moglibyśmy sprzedać tuczniki. Minęły prawie dwa tygodnie i cisza. Wyznaczono strefy i zostaliśmy pozostawieni sami z problemem. Nikt się z nami nie kontaktuje. A przecież problem jest duży, bo w regionie objętym restrykcjami hoduje się sporo świń – przypomina hodowca z gminy Buk, który dzisiaj skontaktował się z nasza redakcją.

 

Przypomnijmy, iż pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce zostało potwierdzone 5 kwietnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń (prosięta i warchlaki) położonym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, powiat poznański. W niebieskiej strefie znalazło się łącznie siedem gmin z powiatów poznańskiego i szamotulskiego. Strefa niebieska objęła w całości lub po części gminy powiatu poznańskiego: Dopiewo, Stęszew, Buk, Komorniki i Tarnowo Podgórne. W powiecie szamotulskim są to częściowo gminy Kaźmierz i Duszniki.

 

Przemieszczanie świń w obrębie strefy „niebieskiej” możliwe jest między gospodarstwami i do zakładów uboju bez przeprowadzania badań laboratoryjnych, wymagane są natomiast świadectwa zdrowia oraz badanie kliniczne świń przeprowadzone nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym przemieszczaniem świń. Należy zaznaczyć, że przemieszczanie świń pomiędzy dwoma powiatami w obrębie strefy „niebieskiej” odbywa się za zgodą obu terenowo właściwych Powiatowych Lekarzy Weterynarii (PLW).

 

Świnie mogą zostać ubite w rzeźni znajdującej się w strefie „niebieskiej”, a mięso po uboju znakowane jest pięciokątnym znakiem, jego dystrybucja musi być ograniczona do obszaru strefy „niebieskiej”.

 

Przemieszczanie świń poza obszar strefy „niebieskiej” możliwe jest w chwili obecnej tylko do rzeźni dodatkowo wyznaczonej przez terenowo właściwego PLW na wniosek właściciela zatwierdzonej do tego celu rzeźni. W tym celu świnie muszą zostać poddane następującym procedurom:
- należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem,
- badanie kliniczne 24 godziny przez ubojem,
- wystawienie świadectwa zdrowia przez lek. wet.

 

Informacja o przyznaniu takiego uprawnienia wraz z danymi zakładu musi zostać przekazana do Komisji Europejskiej.

 

mapa strefa niebieska cenyrolnicze pl

 

Rozporządzenie nr 15/20 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego (kliknij) 

 

Dodajmy, iż gospodarstwo utrzymujące świnie, które położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:

- 40 dni - w obszarze zapowietrzonym,

- 30 dni - w obszarze zagrożonym.

 

Po upływie tego czasu należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa. Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz