Pełne chłodnie w zakładach mięsnych przyczyniły się do zahamowania wzrostów cen skupu żywca wieprzowego

Redakcja

- Spodziewamy się, że koronawirus spowoduje ograniczenie zakupów, które nie są niezbędne i pierwszoplanowe. Konsumenci jednak nie zrezygnują z kupowania żywności (w tym wieprzowiny), co można zaobserwować w ostatnich dniach w wielu placówkach handlowych. Przejściowo mogą wystąpić zakłócenia płynności dostaw żywności do placówek handlowych. W stosunku do ubiegłego tygodnia cena skupu w monitorowanych krajowych ubojniach spadła średnio o 22 groszy za kilogram (wbc) – komentuje aktualną sytuacje rynkową Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”. 

 

Po serii podwyżek cen skupu tuczników w całej Unii Europejskiej wystąpiła krekta notowań. Jeszcze w poprzednim tygodniu ceny nie zostały zmienione w Niderlandach, Danii, Belgii i Austrii. Niewielkie wzrosty (+2 ₵/kg) zanotowano jedynie w Hiszpanii i Francji – informuje ISN.

 

- Droższy żywiec powinien przełożyć się na wzrost ceny wieprzowiny w sieciach handlowych. Ponadto przetwórcy i handlowcy muszą wziąć pod uwagę niepewność na rynkach światowych związaną z problemami logistycznymi jakie pojawiły się przy okazji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególnie trudna sytuacja utrzymuje się w Chinach i we Włoszech. Pełne chłodnie w zakładach mięsnych przyczyniły się do zahamowania wzrostów cen skupu. Ostatnie trzy notowania małej giełdy w Niemczech przyniosły spadki łącznie o 14 centów za kilogram tuszy. W dniu 11/03/2020 cena skupu tuczników VEZG spadła o 6 centów do poziomu 1,96 €/kg (wbc) - zauważa Aleksander Dargiewicz.

 

Dostawy unijnej wieprzowiny na rynki trzecie wzrosły o 20% w 2019 r. Od wielu lat obserwujemy dynamiczny wzrost produkcji wieprzowiny w Hiszpanii, która stała się liderem unijnego eksportu w 2019 r. podwajając swój eksport do Chin. W ostatnim tygodniu cena żywca wieprzowego w Chinach wyniosła 35 juanów za kg (20,35 zł.kg). Rekordowa cena skupu jest wynikiem ograniczenia własnej produkcji wieprzowiny z powodu ASF oraz silnego wewnętrznego popytu. Wzrost konsumpcji drobiu oraz alternatywnego białka nie obniżyło znacząco zapotrzebowania na produkty wieprzowe.

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz