Optymistyczne perspektywy dla unijnego rynku wieprzowiny

Paweł Hetnał

Gwałtowny wzrost popytu na wieprzowinę z Chin spowodowany rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń pozwoli na wzrost unijnego eksportu (+ 20%) i wzrost cen w 2019 r. Mimo to produkcja pozostanie stabilna, choć hodowcy zmagają się z coraz to nowymi oczekiwaniami. Wzrost produkcji powinien przyspieszyć w 2020 r. (+ 1,5%) w miarę rosnącego popytu w Chinach.

 

Afrykański pomór świń (ASF) nadal rozprzestrzenia się w Chinach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. W sierpniu dotarł do Myanmaru, a we wrześniu ogarnął Filipiny i Koreę Południową. Ten drugi kraj jest trzecim głównym partnerem handlowym UE w zakresie produktów wieprzowych (9% udziału w 2018 r.), podczas gdy Filipiny zajmują 4. miejsce (7% udziału). Choroba rozprzestrzenia się również w Wietnamie, którego import wieprzowiny z UE wzrósł o 36% (udział 2%) w okresie styczeń-lipiec 2019 r.

 

Chińskie dane mówią o zmniejszeniu stada świń o jedną trzecią do lipca 2019 r. Jednak eksperci szacują, że może on osiągnąć 50%, tworząc lukę podażową, która podwaja obecny poziom handlu światowego. Ceny żywych świń w Chinach znacznie wzrosły od sierpnia, choć mięso było nadal dostępne dzięki ubojom na początku tego roku. Zatem nawet jeśli import chińskiej wieprzowiny już znacznie wzrósł w 2019 r., to oczekuje się dodatkowego wzrostu do końca 2019 r. w 2020 r. W 2019 r. Chiny oczekują sprzedaży większych wolumenów wieprzowiny od wszystkich swoich głównych partnerów handlowych. USA i Kanada przekroczyły wysokie poziomy eksportu w 2016 r., pomimo obowiązujących ograniczeń handlowych. Natomiast import podrobów pozostaje na podobnym poziomie jak w poprzednich latach.

 

Mimo rosnącego eksportu unijnego, zagrożeniem dla tego sektora jest nadal ASF. W lipcu Słowacja stała się 10. krajem dotkniętym tą chorobą. Pozostałe dziewięć państw członkowskich to: Belgia, Bułgaria, Estonia, Węgry, Włochy (Sardynia), Łotwa, Litwa, Polska i Rumunia. Serbia ogłosiła również ogniska w lipcu.

 

Od stycznia do lipca 2019 r. eksport wieprzowiny i podrobów z UE  do Chin wzrósł o 45% rok do roku (udział 44%). Eksport wieprzowiny również wzrósł w kierunku Japonii (2. partner handlowy UE, + 8%), podczas gdy spadł w przypadku innych głównych partnerów handlowych: Korei Południowej 11%), Filipin (5%) i USA 17%). Całkowity wywóz wieprzowiny w UE w tym okresie wzrósł o 19% (+ 9% w przypadku podrobów). Oczekuje się, że do końca 2019 r. wywóz wieprzowiny w UE będzie o 20% wyższy niż w ubiegłym roku, ograniczony podażą. Wzrost eksportu powinien być kontynuowany w 2020 r., podczas gdy podaż rośnie.

 

Praktycznie cały wywóz wieprzowiny z UE do Chin jest wysyłany jest przez siedem państw członkowskich: Hiszpanię, Niemcy, Holandię, Danię, Francję, Irlandię i Wielką Brytanie. Udział eksportu do Chin w tych krajach waha się od 30% do 65% ich całkowitego eksportu.

 

Badanie żywego inwentarza z grudnia 2018 r. wykazało znaczną redukcję stada hodowlanego w UE (3% rok do roku). Najnowsze badanie (z maja i czerwca 2019 r.) nadal wykazuje umiarkowany trend spadkowy w objętych nim krajach (0,6%). Niemniej jednak produkcja wieprzowiny powinna nieznacznie wzrosnąć w 2019 r. (+ 0,4%), dzięki ciągłemu wzrostowi wydajności. W 2020 r. oczekiwany jest dodatkowy wzrost (+ 1,5%); jego wielkość będzie jednak zależeć od tego, jak państwa członkowskie zareagują na wysokie ceny. Niektóre kraje nadal będą ograniczać produkcję ze względu na obawy społeczne, egzekwowanie ograniczeń środowiskowych i ryzyko ASF. Inne (np. Hiszpania) już zwiększają podaż, aby skorzystać z azjatyckiej okazji.

 

Ceny wieprzowiny rosną od połowy marca i są obecnie najwyższe od września 2013 r., co spowodowane jest wzrostem chińskiego eksportu. Ceny powinny nadal rosnąć, ponieważ popyt z Azji nie słabnie.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: www.pig333.com

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz