Na krajowym rynku należy spodziewać się spadku cen tuczników

Redakcja

W krajach unijnych wzrost cen tuczników w 34. tygodniu był bardziej łagodny niż tydzień wcześniej. W notowaniach ISN najbardziej cena wzrosła w Danii (+4 centy t/t). W Irlandii i Wielkiej Brytanii podwyżki wyniosły 3 ceny, w Belgii o 2 ceny, a we Francji o 1 cent. Ceny zostały utrzymane na niezmienionym poziomie w Hiszpanii i Holandii.

 

Wzrostowy trend cenowy w Niemczech nie utrzymał się długo. Najpierw dwie największe ubojnie niemieckie Tönnies i Vion nie zaakceptowały ostatnich podwyżek o 3 centy i prowadziły skup w oparciu o własne cenniki. Potem w notowaniach VEZG w dniu 21/8/2019 cena spadła o 3 centy do poziomu 1,85 €/kg (wbc). Podobnego spadku cen w 35. tygodniu należy spodziewać się na rynku krajowym w Polsce.

 

- Jest wiele dyskusji wokół ceny tuczników w Niemczech w nadchodzących tygodniach. Kończy się bowiem okres upałów, przyrosty masy ciała zwierząt są coraz większe, co będzie wiązało się ze wzrostem podaży żywca. Jednakże popyt zakładów przetwórczych na żywiec wieprzowy w Niemczech powinien utrzymywać się na wysokim poziomie ze względu na powrót turystów z południa Europy oraz rosnące potrzeby importowe Chin. W lipcu 2019 pogłowie trzody chlewnej w Chinach spadło o 32,2% r/r, a pogłowie macior o 31,9% r/r. Odbija się to na wzrostach cen wieprzowiny w Państwie Środka. Rok temu w sierpniu 2018 roku za żywiec w Chinach płacono 13,25 juanów/ kg. Obecnie żywiec wieprzowy w skupach kosztuje średnio 23,49 juanów/kg (ok. 13 zł/kg). Aby ograniczyć wzrost cen żywności władze w Chinach będą zainteresowane większym importem wieprzowiny z krajów UE - uważa Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz