Nie będzie zakazu utrzymywania świń na wybiegach. Dopłaty do dobrostanu niezagrożone

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa poinformowało niedawno, że nie jest planowane wprowadzenie w Polsce zakazu utrzymywania świń na wybiegach. Przypomnijmy, że ministerstwo zamierza poprzez dopłaty do dobrostanu zwierząt, promować taki rodzaj chowu. Jak zauważa Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, w dobie panoszącego się po chlewniach wirusa ASF, nawet jeżeli program dofinansowania dotyczyłby tylko strefy białej (wolnej od choroby), to przy tak szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, stada trzody chlewnej utrzymywane na wybiegach w pierwszej kolejności narażone byłyby na zakażenie wirusem ASF i likwidację. 

 

11 lipca członkowie zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, pismem skierowanym do ministra rolnictwa, poparli ideę podnoszenia dobrostanu zwierząt za rekompensatą, która została zawarta w programie „Dobrostan zwierząt” Wariant 1.1 i Wariant 1.2. zatwierdzonym przez Komitet Monitorujący PROW 2014–2020, odnoszącym się do powiększenia powierzchni przypadającej na 1 zwierzę.

 

Niemniej środowisko producentów trzody chlewnej zaniepokoiło się propagowaniem, w dobie walki z ASF, dostępu świń do wybiegu opisanym w Wariancie 1.3 i 1.4. - Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, w przypadku utrzymywania świń na wybiegach rolnicy muszą wybieg zabezpieczyć podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra związanym na stałe z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami. Jak pokazuje jednak wieloletnie doświadczenie walki z wirusem ASF, nawet stada stale przebywające w budynkach bez wybiegów, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji są zakażane wirusem. Dochodzenia epizootyczne bardzo rzadko pokazują drogę przeniknięcia wirusa ASF do stada. Najczęściej sposób wniknięcia i zakażenia stada pozostaje nieznany. Świadczy to o tym jak jeszcze mało wiemy na temat sposobów rozprzestrzeniania się wirusa ASF. W naszym ocenie propagowanie utrzymywania świń na wybiegach nie poprawi sytuacji epizootycznej względem ASF. Zwracamy się zatem do Pana Ministra o odstąpienie od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach opisanych w Wariantach 1.3 i 1.4. do momentu całkowitej eradykacji wirusa ASF z kraju – czytamy w apelu Aleksandra Dargiewicza, który w imieniu zarządu KZP-PTCh skierował go do szefa resortu rolnictwa.

 

W odpowiedzi dla Związku, ministerstwo informuje, że nie jest planowane wprowadzenie w Polsce zakazu utrzymywania świń na wybiegach. Jednakże nie wyklucza, że ze względu na zmienną sytuację epizootyczną w odniesieniu do ASF, przepisy wprowadzane w przyszłości przez Komisję Europejską mogą taki zakaz wprowadzić. Dopiero w warunkach zakazu unijnego planowane obecnie płatności nie będą mogły być wprowadzone.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że są w Polsce gospodarstwa, które utrzymują trzodę chlewną na wybiegach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zastanawiamy się tylko, czy ten model produkcji powinien być propagowany i rozwijany poprzez dopłaty ze środków publicznych. Nawet jeżeli program dofinansowania dotyczyłby tylko strefy białej (wolnej od wirusa ASF), to przy tak szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, stada trzody chlewnej utrzymywane na wybiegach w pierwszej kolejności narażone byłyby na zakażenie wirusem ASF i likwidację. Po co więc propagować poprzez dopłaty model produkcji, w którym najtrudniej jest walczyć z wirusem? - pytają członkowie KZP-PTCh.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz