Konkurencja ubojni o surowiec nasila się

Redakcja

Rynek trzody chlewnej oraz sytuacja cenowa wieprzowiny zależy w dużej mierze od tego co wydarzy się w Chinach. A tam pogłowie ciągle spada i rozprzestrzenia się wirus ASF. Deficyt mięsa wieprzowego na chińskim rynku będzie zaspokajany importem. Daje to dobre perspektywy na utrzymanie wysokiej ceny tuczników w większości krajów.

 

W UE powoli wchodzimy w sezonowe podwyżki cen tuczników. W sezonie letnim rośnie konsumpcja w związku z sezonem grillowym, przy ograniczonej podaży żywca. Jest to efekt wyższych temperatur, które powodują spadek przyrostów zwierząt.

 

W Niemczech po okresie świątecznym mamy 5 dniowy tydzień ubojowy. Potrzeby zakładów ubojowych nie zostały w pełni pokryte, dlatego notowania VEZG tuczników w dniu 8 maja 2019 wzrosły o 3 centy do wysokości 1,76 €/kg (wbc).

 

Eksperci z firmy Genesus wyliczyli, że biorąc dzisiejsze ceny kontraktów terminowych na tuczniki, kukurydzę i soję średni zysk amerykańskich producentów w nadchodzących 12 miesiącach wyniesie $50 na tuczniku. Konkurencja ubojni o surowiec nasila się. Marża zakładów ubojowych kurczy się, a zyskują producenci żywca wieprzowego.

 

Autor: Aleksander Dargiewicz (KZP-PTCh)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz