Import i eksport wieprzowiny w Unii Europejskiej.

Zgodnie z danymi KE, w 2011 roku państwa Unii wyeksportowały na rynki krajów trzecich około 3,2 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, a to o 19% więcej w stosunku do roku 2010.

W strukturze eksportu największy udział miały podroby i tłuszcze, a także mrożona wieprzowina (w sumie około 2,7 mln ton). Wzrósł też wywóz wszystkich rodzajów mięsa wieprzowego. Mniejsza wobec ubiegłego roku była tylko sprzedaż żywca.

 

Najwięcej wieprzowiny poza UE wysłały Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia oraz Polska. Sprzedaż z naszego kraju zwiększyła się o 17% wobec roku 2010, a największym rynkiem zbytu była Białoruś. Kluczowym odbiorcą wieprzowiny z UE w omawianym okresie pozostała mimo wszystko Rosja, do której dostawy w ciągu roku zwiększyły się o 5% do 847 tys. ton i stanowiły 1/3 całego eksportu.

 

Do innych istotnych rynków zbytu należy zaliczyć Hongkong (26% wzrost sprzedaży w ciągu roku do 539 tys. ton), Chiny (90% wzrost sprzedaży do 392 tys. ton), Japonię (3% wzrost sprzedaży do 231 tys. ton) oraz Koreę Południową (93% wzrost sprzedaży do 194 tys. ton).

Znaczny wzrost eksportu do Korei Południowej jest związany z ograniczeniem produkcji w tym kraju z uwagi na epidemię pryszczycy i wprowadzenia bezcłowego kontyngentu importowego.

Wysyłki wieprzowiny z Unii na Białoruś zwiększyły się o 1/3 do 104 tys. ton.

 

W 2011 roku państwa członkowskie UE importowały z krajów trzecich około 37 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, tj. 13% spadek w porównaniu do zeszłego roku.

W strukturze zakupów dominowały podroby oraz tłuszcze (24 tys. ton), a także mięso mrożone (9 tys. ton). Największymi dostawcami były takie kraje jak Szwajcaria, Chile oraz Stany Zjednoczone.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz