Rosja eksporterem netto wieprzowiny w 2018 r.

Redakcja

Eksport wieprzowiny i podrobów z Rosji w roku do listopada wyniósł 106 000 ton, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem w 2017 r. Stawia to kraj na pozycji eksportera netto.

 

Wzrostowi eksportu sprzyjał zwiększony handel z Wietnamem, który wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu roku do listopada, osiągając poziom 15 000 ton. Dodatkowo wzrósł eksport do Białorusi, Azerbejdżanu i Ukrainy. Jednak eksport do Hongkongu, największego odbiorcy rosyjskiej wieprzowiny, spadł o prawie 23% rok do roku, osiągając poziom 26 000 ton. Po rozbiciu na produkty, świeże i mrożone dostawy wzrosły o prawie jedną czwartą rok do roku, osiągając prawie 30 000 ton w ciągu roku do listopada. Tymczasem wywóz zamrożonych podrobów zwiększył się o 44 000 ton, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

 

W ciągu roku do listopada przywóz wieprzowiny i wieprzowych podrobów do Rosji spadł o prawie 70% rok do roku, do 96 000 ton. Spadek importu wynikał z tymczasowego zakazu dla wieprzowiny z Brazylii, historycznie jednego z największych rosyjskich źródeł importu tego mięsa. Zakaz został wprowadzony w grudniu 2017 r. po wykryciu śladów raktopaminy, dodatku paszowego dozwolonego w Brazylii, ale zakazanego w Rosji, w niektórych produktach importowanych. W rezultacie w ciągu roku do listopada przywóz wieprzowiny i podrobów zmniejszył się z 238 000 ton w 2017 r. do zaledwie 11 800 ton w 2018 r.

 

Jednak w październiku 2018 r. ogłoszono, że przywóz z Brazylii zostanie wznowiony, a dziewięć brazylijskich zakładów zostanie zatwierdzonych. Na razie nie pojawiły się one w statystykach handlu, więc interesujące będzie sprawdzenie, czy poziomy zostaną wznowione na tym samym poziomie, co przed wprowadzeniem zakazu.

 

Zwiększony wywóz i zmniejszony przywóz przyczyniły się do niewielkiej podaży, która wspierała ceny rosyjskich świń przez większą część roku, a ceny pod koniec sierpnia wyniosły 133 RUB/kg (7,72 zł/kg). Jednak według niektórych raportów branżowych wybuchy afrykańskiego pomoru świń (ASF) niszczą rosyjski przemysł wieprzowy, uniemożliwiając eksport na niektóre rynki azjatyckie. To w połączeniu ze wzrostem produkcji lokalnej wywarło presję na ceny krajowe. W związku z tym ceny wieprzowiny pod koniec roku były bardziej zmienne, a rok kończył się na cenach 101RUB/kg (5,87 zł/kg). Również kursy walut prawdopodobnie wpłynęły na dynamikę handlu. Wartość rubla osłabła w stosunku do dolara amerykańskiego i euro w 2018 r. W związku z tym przywóz byłby droższy, podczas gdy produkty rosyjskie stałyby się bardziej konkurencyjne cenowo na rynkach eksportowych.

 

Prognozy produkcji Rosyjskiego Związku Producentów Wieprzowiny (RUPP) sugerują, że do 2022 r. ogólna produkcja wieprzowiny w Rosji ma osiągnąć 4,4 miliona ton. Oczekuje się, że wzrost ten nastąpi wraz z przejściem produkcji drobiu do produkcji komercyjnej. Dodatkowo RUPP oczekuje, że przywóz prawdopodobnie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ wznowione zostaną dostawy z Brazylii. Jeśli Rosja zdecyduje się odejść od systemu opartego na kwotach do 25% taryfy importowej na cały import wieprzowiny, to oczekuje się, że eksport wzrośnie o 200 000 do 300 000 ton w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ Rosja rozszerza swoją rolę na rynku globalnym.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: AHDB

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz