Jakie są najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce u progu 2019 roku?

Redakcja

Wg Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej najbardziej newralgicznymi czynnikami wpływającymi na rynek trzody chlewnej w przyszłym roku będą: rozprzestrzeniający się wirus ASF, wysoka produkcja trzody w krajach unijnych i skutki uboczne tegorocznej suszy. 

 

Najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce u progu 2019 roku:

 

Rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (szczególnie obecnie widoczne w populacji dzików). Wirus ASF pojawił się u dzików w Belgii zaledwie 3 km od granicy z Francją. Powinniśmy liczyć się z możliwością pojawienia się pierwszego przypadku ASF we Francji, co może przynieść ograniczenia eksportowe francuskiej wieprzowiny na rynki trzecie i dodatkową presję na ceny żywca w UE.

 

Wysoka produkcja trzody chlewnej w krajach UE znacznie przekraczająca poziom konsumpcji. Wskaźnik samowystarczalności w UE wynosi 112. Nadwyżka musi więc być wyeksportowana do krajów trzecich. Wszelkie zaburzenia w eksporcie wieprzowiny natychmiast mają swoje odzwierciedlenie w cenach żywca.

 

Realnym zagrożeniem dla unijnego rynku wieprzowiny może stać się brexit, jeżeli nie dojdzie do porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie warunków opuszczenia wspólnego rynku. Ewentualne bariery celne mogą spowodować, że część obecnie eksportowanej do Wielkiej Brytanii wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym.

 

Występująca w wielu rejonach susza, która spowodowała zmniejszenie ilości zbóż pochodzących z własnej produkcji z przeznaczeniem na pasze. Niskie ceny żywca wieprzowego oraz wysokie ceny pasz pogarszają koniunkturę, co doprowadzi do spadku pogłowia i produkcji wieprzowiny w kraju.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: KZP-PTCh 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz