Przepisy dotyczące znakowania świń będą bardziej elastyczne

Paweł Hetnał

Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Projekt ustawy przewiduje m. in. zwiększenie elastyczności w stosowanych metodach oznakowania świń poprzez wprowadzenie możliwości wyboru przez posiadacza świni metody oznakowania, kolczykiem albo tatuażem. 

 

Realizując wniosek przyjęty na XI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych V Kadencji, które odbyło się 21 marca 2018 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wznowienie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała o zwiększenie elastyczności w wyborze stosowanych przez posiadaczy świń metod znakowania zwierząt (kolczykowanie i tatuowanie), co było zawarte w projekcie ww. ustawy przekazanym przez resort rolnictwa dnia 20.06.2017 r. Oczekiwania rolników dotyczą zmniejszenia uciążliwego obowiązku dla posiadaczy zwierząt gospodarskich, związanego m. in. z obowiązkiem zgłaszania do ARiMR faktu wykonania dodatkowego oznakowania świń.

 

W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR w sprawie wznowienia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, resort rolnictwa przekazał że przedmiotowy projekt w dniu 13 kwietnia 2018 r. został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i jest przedmiotem dalszych prac legislacyjnych.

 

Ponadto przekazano, że przedmiotowy projekt przewiduje m.in.:

- zwiększenie elastyczności w stosowanych metodach oznakowania świń poprzez wprowadzenie możliwości wyboru przez posiadacza świni metody oznakowania, kolczykiem albo tatuażem,

- wydłużenie terminu z 24 godzin do 2 dni na zgłaszanie do ARiMR zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, w tym uboju świń, określenie terminu 2 dni na zgłaszanie oznakowania świń oraz pozostawienie możliwości oznakowania świń do 30 dnia od dnia urodzenia, w siedzibach stad na obszarze objętym ograniczeniami,

- wyłączenie urodzeń świń z obowiązku zgłaszania do ARiMR w siedzibach stad położonych na obszarze objętym ograniczeniami,

- uchylenie obowiązku zgłaszania w terminie 7 dni kierownikowi biura powiatowego ARiMR faktu dodatkowego oznakowania świni, która została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni,

- zniesienie obowiązku wykonywania spisu posiadanych zwierząt przez posiadaczy bydła oraz obowiązku przekazywania do ARiMR wyników tego spisu. Spis świń dotyczyć będzie tylko liczby świń przebywających w stadzie.

 

Źródło: KRIR

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz