Prognozy większej produkcji i mniejszych obrotów wieprzowiną na świecie w 2012.

Zgodnie z prognozami USDA, w przyszłym roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie o 2,3% w porównaniu do roku 2011 do 103,4 mln ton.

Na wzrost ten będzie miała wpływ przede wszystkim odbudowa hodowli świń w Chinach i Korei Południowej, a także dobre wyniki u światowych eksporterów, takich jak Stany Zjednoczone, Brazylia czy Rosja.

Wytwórczość mięsa wieprzowego w Korei Południowej zwiększy się o 21% w związku z procesem odtwarzania pogłowia, które zostało w bieżącym roku zdziesiątkowane przez epidemię pryszczycy.

Umowa o wolnym handlu z Unią Europejską, która w tym roku weszła w życie, prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu konkurencyjności wieprzowiny z UE i do spadku rodzimej produkcji.

 

Produkcja w Chinach zwiększy się o około 4% do 51,3 mln ton, ze względu na szybki wzrost cen i takie działania chińskiego rządu jak np. subsydia do produktywności loch.

 

Dzięki większej wydajności chowu trzody w Stanach Zjednoczonych dojdzie do prawie 2% wzrostu produkcji (do 10,5 mln ton).

 

Amerykanie prognozują, że w roku 2012 import wieprzowiny na świecie spadnie o 4% do 6 mln ton.

Rosja importuje najprawdopodobniej o ¼ mniej mięsa wieprzowego wobec tego roku (700 tys. ton), czemu sprzyjać będą niższe o 30% kontyngenty importowe, a także działania rządu, mające na celu zwiększenie produkcji krajowej.

 

Korea Południowa ograniczy zakupy o 20% do 500 tys. ton, ale pozostaną one na wyższym poziomie niż w roku 2010 sprzed epidemii pryszczycy.

Bezcłowy kontyngent importowy, wprowadzony, by zwiększyć przywóz w roku bieżącym prawdopodobnie nie zostanie już przedłużony.

Wyższa produkcja mięsa w Japonii wywrze wpływ na ograniczenie importu.

Meksyk sprowadzi o 3% więcej wieprzowiny niż w roku ubiegłym (650 tys. ton) wskutek wzrostu konkurencyjności wobec innych gatunków mięsa. Oprócz tego, oczekiwane ograniczenie przez Meksyk ceł odwetowych w przywozie szynek i łopatek ze Stanów Zjednoczonych przyczyni się w dużym stopniu do wzrostu konkurencyjności amerykańskiej wieprzowiny.

 

Import chiński będzie wyższy o około 2% i osiągnie poziom około 560 tys. ton, gdyż rozwijająca się krajowa produkcja nie będzie mogła sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu.

 

USA – największy światowy eksporter – zwiększą dostawy wieprzowiny o 3% do 2,3 mln ton, ponieważ rosnące zapotrzebowanie Chin oraz Meksyku doprowadzi do zrównoważenia spadku zakupów Korei Południowej i Rosji.

UE dostarczy 1,9 mln ton mięsa wieprzowego (o 5% mniej), z uwagi na ograniczoną podaż i słabszy popyt ze strony głównych rynków zbytu jakimi są Rosja i Korea Południowa.

Brazylia, ze względu na wprowadzenie przez Rosję zakazu importu z kilku stanów tego kraju, zmniejszy eksport o 2% do 570 tys. ton. Państwo to zwiększy jednak dostawy do Hongkongu i Argentyny.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz