zm skiba

kps

CenyRolnicze
24 marca 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3742 EUR EUR - 4.6911 GBP GBP - 5.3417 DKK DKK - 0.6296
Archiwum


24.03.2023 13:58 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,80-9,50 zł/kg, średnia: 9,10 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.03.2023 MATIF: pszenica MAJ23: 259,25 (+5,82%), kukurydza CZE23: 253,75 (+4,53), rzepak MAJ23: 457,00 (+4,76%)

23.03.2023 SPRZEDAM 50 T RZEPAKU, transport firmowy, lubelskie, biłgorajski, 23-412, tel.: 600 342 570

21.03.2023 SPRZEDAM 3 BYKI, hf, 550 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-015, tel.: 530 533 568

21.03.2023 SPRZEDAM 58000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, wielkopolskie, szamotulski, 64-520, tel.: 725 380 533

20.03.2023 SPRZEDAM 23 BYKI, hf, 750 kg, wielkopolskie, nowotomyski, 64-360, tel.: 510 232 873

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Ministerstwo Zdrowia potwierdza: fermy przemysłowe wpływają na zdrowie ludzi

Redakcja

28 kwietnia odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tematem spotkania był wpływ ferm przemysłowych na zdrowie ludzi. W posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, organizacji pozarządowych i mieszkańcy zmagający się z uciążliwościami sąsiedztwa wielkich ferm.

 

Posiedzenie rozpoczęło się przedstawieniem alarmujących danych. Poseł Maciej Miłkowski z Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że fermy przemysłowe z pewnością mają wpływ na zdrowie ludzi, zarówno pracowników, jak i osób mieszkających w sąsiedztwie wielkich ferm – problemy są spowodowane m.in. emisją bioaerozoli (cząstki pyłu pochodzenia  organicznego  i  nieorganicznego,  patogenne  i  niepatogenne  mikroorganizmy  – bakterie, grzyby i wirusy – czy żywe komórki), odchodami zwierząt, nasileniem transportu, czy obecność w ogólnej puli flory bakteryjnej odzwierzęcych patogenów oraz szczepów antybiotykoopornych. Czynniki te powodują liczne infekcje i reakcje alergiczne, takie jak podrażnienie i stan zapalny dróg oddechowych, duszności, mdłości, podrażnienie oczu, a także niepokój, napięcie i depresję.

 

Powagę sytuacji podkreślała również posłanka Zielonych Małgorzata Tracz, mówiąc m.in. o „smogu fermowym” – fermy przemysłowe, przede wszystkim drobiu, emitują do powietrza znaczne ilości pyłów zawieszonych. Mówiła również o konieczności przeprowadzenia badań dot. wpływu ferm na zdrowie ludzi i pozyskania danych na temat skali hospitalizacji na skutek negatywnego wpływu ferm, a także ile relację tego zjawiska do rynku pracy. Posłanka postulowała też jak najszybsze wprowadzenie ustawy odległościowej, zakładającej minimalną odległość ferm przemysłowych od gospodarstw domowych w wysokości 2 km, ustawy odorowej oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która umożliwiłaby zahamowanie chaotycznego powstawania ferm.

 

Poseł Piotr Borys z PO dodał, że należy usystematyzować kontrole ferm, a w przypadku niestosowania się do obowiązujących przepisów wyciągać stanowcze konsekwencje wobec inwestora. Borys podkreślił, że potrzebne są badania monitorujące stan wody i gleby już po powstaniu fermy przemysłowej w danym miejscu, analogicznie do badań, które wykonuje się przed jej budową.

 

W posiedzeniu wziął udział wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski, który podszedł do tematu z dużym dystansem. Podkreślał jako priorytet bezpieczeństwo żywności, a odnosząc się do kwestii zahamowania rozwoju ferm przemysłowych straszył upadkiem rolnictwa i głodem, nie proponując jednak żadnych konkretnych kroków osobom, dla których wielkie fermy stanowią zagrożenie i dyskomfort.

 

 

– Bardzo rozczarowujące jest, że Ministerstwo Rolnictwa nie traktuje poważnie zagrożeń, jakie wynikają z przemysłowej hodowli zwierząt, zwłaszcza w obliczu licznych dowodów i badań, które jednoznacznie wskazują, że sąsiedztwo wielkich ferm negatywnie oddziałuje na zdrowie ludzi i środowisko – mówi Ilona Rabizo ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Wiceminister Kołakowski mówi o tym, żeby nie działać pochopnie. Temat ustawy odorowej ciągnie się od 2008 r. – od 15 lat nic nie zostało w tej kwestii zrobione, a cenę za tę bezczynność ponoszą mieszańcy wsi i całe społeczeństwo, które każdego roku zmaga się m.in. z epidemiami chorób zoonotycznych czy rosnącym problemem antybiotykooporności – dodaje Rabizo.

 

W posiedzeniu stronę społeczną reprezentowali m.in. mieszkańcy miejscowości Gościeradz i Kolonia Kuźnia, którzy czują się bezradni w obliczu walki z uciążliwymi fermami.

 

– Działalność ta [chlewni przemysłowych] przyczyniła się do pogorszenia warunków życia i komfortu naszych mieszkańców. Odór, który towarzyszy nam w dzień i w nocy jest nie d wytrzymania. Powoduje on nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także bóle głowy, wymioty, biegunki, duszności, kołatanie serca, kaszel, pieczenie i łzawienie oczu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – mówiła Renata Derleta, mieszkanka miejscowości Kolonia Kuźnia.


W podsumowaniu posiedzenia minister Miłkowski zapowiedział dodatkowe badania w celu odpowiedzi na pytania dot. skali zachorowań i hospitalizacji z powodu wpływu ferm przemysłowych na ludzkie zdrowie.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu