Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Pogoda nie rozpieszcza kanadyjskich farmerów. Zbiory rzepaku mogą być najgorsze od wielu lat

Redakcja

Obfite opady śniegu i opady podczas żniw drastycznie zmniejszyły zbiory rzepaku w Kanadzie. Teraz, przed końcem zbiorów, polarne powietrze dopełnia dzieła zniszczenia. Wielu rolników pozostawiło swoje uprawy na polach. Prognozy zbiorów na tę chwilę nie są o wiele gorsze niż przewidują to analitycy, ale rzeczywistość może okazać się zdecydowanie mniej optymistyczna.

 

Problemy pogodowe były w tym roku „wspomagane|” ograniczeniami handlowymi z Chinami. Spowodowało to zmniejszenie eksportu, a także dochodów rolników. Ceny rzepaku u największego na świecie eksportera nie są obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, pomimo ogromnych problemów ze zbiorami. Ograniczona oferta rynkowa powinna była podnieść ceny. Tak się nie stało. - W tym roku wielu rolników na długo zapamięta żniwa z powodu ekstremalnych warunków pogodowych - powiedział Reuterowi rolnik z Alberty, John Guelly. Guelly kontynuował, że problemy mogą być tak frustrujące, że negatywnie wpłyną również na siew w następną wiosnę. - Myślę, że na pewno zmniejszy się areał - przekonuje doświadczony rolnik. W prowincji Alberta co najmniej 17 procent rzepaku nie zostało zebrane do połowy listopada. W tym samym czasie w prowincji Saskatchewan nie zebrano plonu z 12 procent powierzchni, a w Manitobie 9 procent. Kanadyjski Departament Rolnictwa szacuje, że obszar, na którym nie zebrano plonów, to około 1,1 miliona hektarów lub 13 procent całkowitego zbioru rzepaku w Kanadzie.

 

Jednak zgodnie z najnowszymi szacunkami rządów prowincji, w niektórych obszarach kraju plony mogą być nadal zbierane. - Ilość roślin, które pozostały w polu może być największa od wielu lat - powiedział Shawn Jaques, dyrektor zarządzający Saskatchewan Crop Insurance. Rośliny rzepaku, które pozostają zimą na polach mają jeszcze częściowo szansę na zebranie. Analitycy liczą, że rolnicy spróbują zebrać pozostałe plony, gdy tylko pola będą suche na wiosnę.

 

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) ostatnio obniżył swoje szacunki dotyczące zbiorów rzepaku w Kanadzie do 19,5 miliona ton. Był to spadek o 0,6 miliona ton w porównaniu z poprzednim miesiącem i spadek o 0,8 miliona ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Te korekty wydają się jednak zbyt małe, biorąc pod uwagę duże straty powierzchniowe. Obszar zbiorów był nadal szacowany przez USDA na 8,4 miliona hektarów, bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem i 0,7 miliona hektarów mniejszy niż w poprzednim roku.

 

Spadek plonów wynika z bardzo wczesnego początku zimy, który rozpoczął się pod koniec września i przyniósł dużą ilość śniegu. Oprócz śniegu w głównych obszarach uprawy nastąpiły bardzo wczesne przymrozki.

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo nie wydało zezwolenia na stosowanie z

Środek ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rz

Ceny środków ochrony roślin i odżywek do zabiegu T

Do kilku podmiotów zajmujących się sprzedażą środków ochrony

Francuzi narzekają na stan upraw rzepaku. Trzeci z

- Uprawy rzepaku we Francji ucierpiały z powodu zimna i atak