Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zakaz stosowania glifosatu w Austrii jest niezgodny z prawem unijnym. Wiedeń nie zamierza się ugiąć

Redakcja

Całkowity zakaz stosowania glifosatu opracowany przez władze Austrii nie jest zgodny z obowiązującym prawem unijnym. Komisja Europejska poinformowała o tym fakcie w oświadczeniu skierowanym do rządu w Wiedniu. Mimo to Austriacy zamierzają przeforsować wycofanie tej substancji.

 

Austria przedłożyła Brukseli projekt ustawy do notyfikacji w maju 2020 r. Parlament krajowy przyjął go w grudniu 2019 r. głosami SPÖ, FPÖ, Zielonych i NEOS. Orzeczenie wydane przez Komisję Europejską było jednoznaczne. Żaden z argumentów wysuwanych przez rząd w Wiedniu nie został zaakceptowany w Brukseli. Komisja nie widzi żadnych konkretnych powodów, które uzasadniałyby całkowity zakaz stosowania glifosatu.

 

Komisja podkreśla, że indywidualne prawo krajowe nie może zostać zastosowane, jeśli prawo unijne już reguluje dany obszar. - Austria nie była w stanie wiarygodnie przedstawić żadnych nowych wyników naukowych, które uzasadniałyby zastosowanie zasady ostrożności – czytamy w niemieckim portalu Agrarheute. Według Komisji wszystkie przedstawione dowody naukowe zostały już uwzględnione podczas zatwierdzania substancji czynnej w UE. Ponadto wg Brukseli, żadne z badań nie dowodzi, że glifosat stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

 

Dodajmy, iż mamy w tym przypadku do czynienia z opinią, która nie jest w pełni wiążąca i może, choć nie musi, wpłynąć na decyzję austriackich władz. Jak czytamy w austriackich mediach, Komisja i inne państwa członkowskie mogą przez najbliższe trzy miesiące formułować opinie co do austriackich planów wycofania glifosatu. Jeśli okaże się, że „zgłoszony projekt może stworzyć bariery dla swobodnego przepływu towarów lub swobodnego przepływu usług społeczeństwa informacyjnego lub dla prawa wtórnego UE”, Austria będzie musiała wyjaśnić pozostałym członkom UE jak zamierza zniwelować negatywne skutki swojej decyzji.

 

Eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego Thomas Waitz (Zieloni) zwrócił uwagę, że glifosat „nie jest zatwierdzony we Francji, Luksemburgu i Belgii” - Austria powinna teraz pójść tym śladem. Należy również zapobiec nowemu zatwierdzeniu tej trucizny w całej UE w 2022 r. – powiedział Waitz cytowany przez austriacki portal ORF.

 

Już w niedzielę znajdująca się w koalicji rządzącej frakcja SPÖ oświadczyła, że pomimo brukselskiej krytyki, rząd nadal będzie forsował przestrzeganie zakazu.  Politycy tego ruchu chcą teraz przedstawić plan stopniowego wycofywania glifosatu, co będzie omawiane w Radzie Narodowej do połowy listopada br. Również Greenpeace Austria podtrzymuje swoje stanowisko i opowiada się za wycofaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów zawierających herbicyd, jak to miało miejsce w Luksemburgu, gdzie stosowanie glifosatu będzie całkowicie zabronione od 1 stycznia 2021 r.

 

Innego zdania są austriaccy rolnicy, których opinia Brukseli nieco pokrzepiła. - Opowiadamy się za oszczędnym wykorzystywaniem środków ochrony roślin w ograniczonych, rozsądnych przypadkach, ale bardzo wyraźnie sprzeciwiamy się samodzielnemu podejmowaniu decyzji na szczeblu krajowym - powiedział prezes organizacji Bauernbund, Georg Strasser.

 

Źródło: Agrarheute/ORF

 

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up