Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Monsanto wydało kilkanaście milionów euro na lobbing ws. ponownego zatwierdzenia glifosatu w Unii Europejskiej

Redakcja

Producent pestycydów, Monsanto, zapłacił znacznie więcej za lobbing w celu ponownej autoryzacji glifosatu, niż podano w unijnym rejestrze. Amerykańska firma zapłaciła agencji PR FleishmanHillard około 14,5 mln euro za kampanię w latach 2016-2017, zgodnie z raportem w igrupy Bayer, który Monsanto przejął w 2018 roku. Jednak Monsanto poinformowało w oficjalnym rejestrze, że na wszystkie działania lobbingowe od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. wydano maksymalnie 1,45 mln euro - podobnie jak rok później.

 

- Monsanto wprowadził w błąd opinię publiczną – czytamy na portalu taz.de. Rejestr Komisji i Parlamentu Europejskiego dotyczący przejrzystości powinien ujawniać, w jaki sposób organizacje wykorzystują zasoby finansowe i ludzkie do wywierania wpływu na politykę.

 

Kampania lobbingowa Monsanto miała na celu ponowne dopuszczenie glifosatu w Unii Europejskiej, co faktycznie miało miejsce w 2017 r. - chociaż Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała najlepiej sprzedający się pestycyd na świecie w 2015 r. jako „prawdopodobnie rakotwórczy”.

 

FleishmanHillard utworzył listy 1500 przedstawicieli przemysłu i stowarzyszeń, polityków, lobbystów i dziennikarzy w kilku krajach UE. Agencja miała za zadanie opracować opracować stosowne materiały i pomóc rolnikom promować pestycydy w listach do polityków. W kampanii wzięło udział 59 lobbystów FleishmanHillard lub jej podwykonawców. Firmy opublikowały to wszystko dopiero po tym, jak media znalazły bazy danych PR-owców w 2019 r.

 

- Nie było wątpliwości, że kwota 14,5 miliona euro powinna była zostać ujawniona – czytamy w taz.de. Zgodnie z przepisami rejestr musi zawierać wszelkie działania lobbingowe „w celu bezpośredniego lub pośredniego wywierania wpływu na instytucje UE, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności”.

 

Ponowna rejestracja glifosatu była decyzją UE, a ostateczne głosowanie zostało przeprowadzone przez państwa członkowskie. Wg taz.de FleishmanHillard wywarł szczególny wpływ na decydentów w Brukseli i krajach UE. Firmy powinny były wymienić koszty we wpisach do rejestru. To dałoby opinii publicznej i decydentom bardziej realistyczny obraz siły lobbującej w branży pestycydów. Monsanto i FleishmanHillard musiałyby zostać usunięte z rejestru, a tym samym utracić dostęp do budynków Parlamentu Europejskiego.

 

Sekretariat pionu ds. rejestru lobbingu poinformował, że Monsanto zgłosił tylko koszty lobbingu w Brukseli, ale nie działania w krajach członkowskich. Aby uniknąć podobnych interpretacji w przyszłości, zasady zostaną zmienione. Ponieważ Monsanto nie miało już własnego wpisu do rejestru po przejęciu, a Bayer ostatecznie opublikował dane liczbowe, dalsze sankcje nie były konieczne.

 

Rzecznik Bayer'a, Holger Elfes, napisał do taz.de, że grupa „działała inaczej [niż Monsanto], a także uwzględniła działania w państwach członkowskich UE w swojej deklaracji”. - Oczywiście w przyszłości będziemy nadal przestrzegać najwyższych standardów przejrzystości - powiedział Elfes.

 

Źródło: taz.de

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up