Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Jeszcze w tym roku Niemcy wprowadzą zakaz stosowania glifosatu dla prywatnych użytkowników. Rolnicy (na razie) mogą spać spokojnie

Redakcja

Niemcy są bliscy wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu dla prywatnych użytkowników. Zieloni cieszą się z częściowego sukcesu, ale nadal oczkują zakazu stosowania tego środka w rolnictwie.

 

Zakaz stosowania herbicydów zawierających glifosat dla prywatnych użytkowników, który rząd federalny obiecuje od pewnego czasu, wkrótce stanie się rzeczywistością. Tak stwierdził parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Rolnictwa, Uwe Feiler, gdy frakcja Zielonych zwróciła się w tej sprawie do Bundestagu. Jak czytamy na portalu Aghrarheute, wejście w życie wspomnianych ograniczeń ma nastąpić jak najszybciej, być może jeszcze w tym roku.

 

Glifosat od lat znajduje się w centrum uwagi opinii publicznej, jeśli chodzi o ochronę upraw. Większość autorytetów naukowych uważa, że produkt jest bezpieczny, gdy jest właściwie stosowany. Jednak Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC), podorganizacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sklasyfikowała glifosat w 2015 r. jako „prawdopodobnie rakotwórczy”. W wielu krajach i regionach wystarczyło to do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania tej substancji.

 

Zieloni od dawna wzywają do całkowitego zakazu stosowania glifosatu. Dlatego z zadowoleniem przyjęli zakaz dla prywatnych użytkowników. Harald Ebner, ekspert ds. rolnictwa Zielonych, wezwał podobnego zakazu w przypadku rolnictwa.

 

W odniesieniu do zakazu stosowania glifosatu w rolnictwie Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (dbv) wskazało w grudniu 2019 r., że porównanie z prywatnym zastosowaniem jest tutaj niemożliwe. Przy braku całkowitej dostępności herbicydów można oczekiwać znacznie większej liczby wyjazdów maszyn rolniczych w pola, a tym samym wyższego zużycia oleju napędowego. Zwiększyłoby to znacznie emisje CO2 z rolnictwa.

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up