Pozew zbiorowy w Kanadzie przeciwko producentom Roundup'u

Redakcja

Kanadyjscy prawnicy wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko producentowi herbicydu Roundup za ukrywanie informacji o tym, że produkt powoduje nowotwory. Kancelaria prawnicza oczekuje od producenta środka wypłaty odszkodowań na kwotę 500 mln USD.

 

Prawnicy w Vancouver, Toronto i Edmonton ogłosili w środę postępowanie prawne przeciwko Bayer'owi, Monsanto i Intertek Group. W pozwie zarzucono producentom ukrywanie badań przeprowadzonych przez organy regulacyjne w Kanadzie i na świecie, które wykazały, że Roundup przyczynia się do zachorowań na nowotwory.

 

Na konferencji prasowej w Edmonton powód Tony Hunter oraz jego żona Brenda podzielili się historią o tym, jak Roundup wpłynął na ich życie. 55-letni Hunter powiedział, że dorastał na farmie o powierzchni 1000 akrów (1 akr = 0,40468564224 ha), na której on i jego ojciec rutynowo używali Roundup'u. Zaczął używać herbicydu, gdy miał około 16 lat i kontynuował stosowanie produktu do 18 roku życia. Zdiagnozowano u niego raka, gdy miał 24 lata i jest obecnie w remisji po 20-letniej walce z chorobą.- Dorastając uważałem, że Roundup jest bezpiecznym produktem, ponieważ nie było żadnych ostrzeżeń wskazujących by mogło być inaczej - powiedział Hunter w swoim oświadczeniu.

 

Basil Bansal, prawnik z Diamond and Diamond Lawyers, powiedział, że jego firma prawna wszczęła latem br. trzy pozwy zbiorowe w imieniu 70 osób. Stwierdził, że ostatnie informacje doprowadziły ich do przekonania, że twórcy Roundup'u „lekkomyślnie zlekceważyli bezpieczeństwo Kanadyjczyków”. - Uważamy, że oskarżeni ukryli ryzyko wywołania raka i innych zagrożeń dla zdrowia, pisząc ekspertyzy naukowe i przekazując je Health Canada. Badania, które zostały przekazane organom regulacyjnym, w związku z bezpieczeństwem tego produktu, zostały sfałszowane, wprowadzając w błąd i obejmowały zmanipulowane grupy kontrolne – powiedział kanadyjski prawnik.

 

Roundup to produkt na bazie glifosatu pierwotnie produkowany przez Monsanto i jest szeroko stosowany w Kanadzie. - Żaden organ regulacyjny ds. pestycydów na świecie nie uważa obecnie glifosatu za zagrożenie nowotworowe - powiedział Bansal w swoim oświadczeniu, dodając że Health Canada nie zostało uwzględnione w pozwie zbiorowym, ponieważ producenci podstępnie oszukali organ rządowy, uważając, że ich produkt jest bezpieczny.

 

To nie jest pierwszy proces przeciwko firmom produkującym produkty na bazie glifosatu. W Stanach Zjednoczonych złożono około 18 000 pozwów przeciwko twórcom tej substancji. W lipcu sędzia z Kalifornii przyznał 86,7 miliona dolarów parze, która zachorowała na raka po zastosowaniu Roundup'u.

 

Bansal powiedział, że chociaż obecnie w ich pozwie zbiorowym jest 70 osób, to jednak podejrzewa, że po nagłośnieniu sprawy ich liczba znacznie wzrośnie.

 

Bayer Canada oświadczył, że nadal ręczy za bezpieczeństwo swojego produktu. - Glifosat był szeroko badany na całym świecie przez naukowców i organy regulacyjne, a wyniki tych badań potwierdzają, że nie jest on rakotwórczy. (...) Zdecydowanie potwierdzamy bezpieczeństwo produktów opartych na glifosacie. Zapewniamy Kanadyjczyków, że ich zdrowie i środowisko są naszym najwyższym priorytetem – przekonuje Bayer. Producent Roundup'u twierdzi, że środki na bazie glifosatu są używane od ponad 40 lat, a liczne badania - ponad 800 - wykazały, że są bezpieczne.

 

Źródło: edmontonjournal.com

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz