Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Tajlandia zamierza wprowadzić zakaz stosowania glifosatu

Redakcja

Tajlandia zamierza dołączyć do swojego południowo-wschodniego sąsiada Azji, Wietnamu, zakazując stosowania glifosatu po tym, jak krajowy organ regulacyjny Krajowej Komisji ds. Substancji Niebezpiecznych zagłosował za jego wycofaniem. 

 

Dwa inne popularne środki ochrony roślin, parakwat i owadobójczy chloropiryfos będą kolejnymi substancjami, które zostaną zakazane w Tajlandii. Wszystkie trzy produkty są nadal dostępne do użytku rolnego np. w Australii. Parakwat jest zakazany w Europie od ponad dekady, ale chloropiryfos nie jest dostępny nawet do użytku domowego w Australii.

 

Glifosat był przedmiotem niekończących się kontrowersji w ciągu ostatnich czterech lat, odkąd Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała go za „prawdopodobny” czynnik rakotwórczy. Został całkowicie zakazany w Austrii, a wiele innych krajów europejskich, takich jak Czechy i Francja, dąży albo do znacznego ograniczenia jego użycia, albo do jego wycofania.

 

Stosunek do chemii rolnej w Azji Południowo-Wschodniej zmienił się diametralnie w ostatnich latach. Wcześniej Azja była znana z liberalnego stosowania chemikaliów i faktu, że produkty zakazane w innych częściach świata z uwagi na problemy zdrowotne lub środowiskowe były nadal dostępne. Tajlandia i Wietnam przechodzą obecnie do radykalnych kroków w tym zakresie. Tajlandzcy rolnicy zaprotestowali przeciwko decyzji o wycofaniu się ze stosowania glifosatu. Pomimo tego, że ta grupa stanowi w tym karju znaczącą siłę, to jednak wydaje się, iż decyzja zostanie oficjalnie wydana przed końcem roku.

 

Źródło: www.poandpo.com

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up