KOMUNIKAT DOTYCZĄCY WYCOFANIA ZEZWOLENIA NA STOSOWANIE FUNGICYDÓW ZAWIERAJĄCYCH IPRODION

Cezary Wójcicki
wycofane fungicydy
Źródło: pixabay.com

Z powodu nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej iprodion przez Parlament Europejski, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dniem 5 marca 2018 roku cofa zezwolenie na wprowadzenie do obrotu środków Iprodione 500 SC i Rovral Aquaflo 500 SC oraz cofa zezwolenie na handel równoległy środkiem Dymas (Decyzja MRiRW nr R-1/2018u, R-4/2018u i R-5/2018u z dnia 5.01.2018 r.).

 

W związku z tym okres na zużycie istniejących zapasów tych środków jest ograniczony:

- do dnia 20.04.2018 r. (Iprodion 500 SC i Rovral Aquaflo 500 SC) i do 20.05.2018 r. (Dymas) w odniesieniu do sprzedaży i dystrybucji tych środków,,

- do dnia 05.06.2018 r. w odniesieniu do unieszkodliwiania, przechowywania i stosowania.

 

Wobec powyższego fungicydy: Dymas, Iprodione 500 SC i Rovral Aquaflo 500 SC mogą być stosowane w ochronie roślin przed chorobami tylko do 5 czerwca 2018 roku.

 

Fungicyd Iprodione 500 SC był zarejestrowany jako środek powierzchniowy, działający zapobiegawczo w zwalczaniu szarej pleśni w uprawie truskawki (uprawa polowa). Jak również mógł być stosowany w uprawach małoobszarowych na odpowiedzialność użytkownika w zwalczaniu:

- brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na wiśni i czereśni

- szarej pleśni  i zamierania pędów maliny oraz szarej pleśni  borówki wysokiej.

 

Fungicydy Rovral Aquaflo 500 SC i Dymas były zarejestrowane jako środki powierzchniowe, działające zapobiegawczo w zwalczaniu szarej pleśni  w uprawie truskawki oraz szarej pleśni  i zamierania pędów  w uprawie maliny. Ponadto ,preparaty te mogły być stosowane w uprawach małoobszarowych na odpowiedzialność użytkownika w zwalczaniu:

- brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na wiśni i czereśni

- szarej pleśni borówki wysokiej i winorośli.

 

Źródło: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, autor: Ewa Szewczyk

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz