Tańszy gaz napędza produkcję w zakładach chemicznych. Ceny nawozów spadają

Redakcja
ceny nawozów, nawozy mineralne, nawozy potasowe, nawozy fosforowe

Produkcja nawozów azotowych w Unii Europejskiej nadal rośnie, ponieważ korzystna pogoda nadal utrzymuje niskie ceny gazu ziemnego. Dzięki temu od początku miesiąca ceny niektórych nawozów w Niemczech spadły już o 100 EUR/t.

 

Rosja chce nałożyć cło eksportowe w wysokości 23,5% na wszystkie rodzaje nawozów z „ceną krańcową” 450 USD/t - powiedział 11 listopada wicepremier Denis Manturow w raporcie Interfax. Taryfy nie zostały jeszcze zatwierdzone dekretem rządowym. Mówi się, że cena 450 USD/t jest ceną, poniżej której eksporterzy nie płaciliby ceł eksportowych. Podatek w wysokości 23,5% jest nakładany na każdą tonę nawozu sprzedawanego powyżej 450 USD/t. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

 

Tymczasem coraz więcej europejskich producentów nawozów wznawia produkcję ze względu na gwałtowny spadek cen gazu ziemnego. Yara International ASA, jeden z największych producentów nawozów na świecie, ogłosił, że ponownie wykorzystuje 65% mocy produkcyjnych amoniaku w Europie. Firma analityczna CRU International poinformowała, że ​​posunięcia Yary są zgodne z działaniami innych europejskich producentów nawozów.

 

Według CRU europejska produkcja nawozów wynosi obecnie około 63% całkowitej mocy produkcyjnej, w porównaniu z 37% na początku października. Ceny gazu gwałtownie spadły w ostatnich tygodniach, głównie z powodu łagodniejszych temperatur i ponadprzeciętnej pojemności magazynów gazu. Chociaż część linii produkcyjnych wraca do eksploatacji, to jednak do osiągnięcia optymalnej wydolności przemysłu nawozowego nadal droga jest daleka.

 

Ceny gazu ziemnego są nadal znacznie wyższe niżeli przed wojną na Ukrainie. - Wróciliśmy do miejsca, w którym ceny są na poziomie analogicznego okresu zeszłego roku, ale i tak są znacznie powyżej norm historycznych – powiedział Chris Lawson, szef działu nawozów w CRU. Mimo spadku cen gazu wszystkie nawozy są nadal znacznie droższe niż rok temu.

 

Od początku miesiąca obniżki nawet o 100 EUR/t

 

W Niemczech i w Europie ceny nawozów nadal spadały w listopadzie. W bieżącym tygodniu na niemieckich rynkach spotowych azotan wapniowo-amonowy (KAS), najważniejszy dla niemieckich rolników nawóz azotowy, kosztuje we wtorek (15 listopada) niecałe 663 euro za tonę. To ok. 100 euro mniej za tonę niż na początku miesiąca.

 

Ceny mocznika kształtują się na poziomie poniżej 800 euro za tonę, a więc na początku miesiąca są również o 100 euro niższe. Roztwór mocznika azotanu amonu (AHL) kosztuje niecałe 665 euro - o 30 euro mniej niż dwa tygodnie temu. Spadły również ceny pozostałych nawozów mineralnych.  

 

Za kornkali niemieccy rolnicy muszą obecnie płacić 570 euro za tonę. To o 75 euro mniej niż na początku miesiąca. Za najważniejszy nawóz fosforowy, fosforan dwuamonowy (DAP), trzeba zapłacić 875 euro za tonę. To o około 35 euro mniej niż na początku miesiąca.

 

Największy francuski port importowy i centrum handlowe, Rouen, informuje, że w przypadku najważniejszego dla francuskich rolników nawozu azotowego, azotanu amonu 27%, ceny kształtowały się na poziomie 710 euro za tonę - o 80 euro mniej niż dwa tygodnie temu.

 

Ceny płynnego nawozu azotanu amonu w postaci roztworu mocznika (French Solution Azotée) wynosiły 650 euro za tonę (- 40 euro). We Francji mocznik kosztował ostatnio "tylko" 700 euro za tonę, czyli o 60 euro mniej niż dwa tygodnie temu i znacznie mniej niż w Niemczech.

 

 

Źródło: Agrarheute

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz