Nie powinno być problemów z dostępnością nawozów, ale będzie dalej nadal drogo

Paweł Hetnał
ceny nawozów, nawozy mineralne, nawozy potasowe, nawozy fosforowe

Czy obecne ceny nawozów mają szansę utrzymać się dłużej? – Nie można wykluczyć takiego scenariusza. Aktualna sytuacja, zarówno rynkowa, jak również geopolityczna powoduje niestabilność rynkową. Jest to szczególnie widoczne w obszarze surowcowym, zwłaszcza dla gazu ziemnego, który bezpośrednio przekłada się na koszt wytworzenia produktu, a co za tym idzie, na jego cenę – powiedział Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty. 

 

Jak zmieniła się marżowość na produktach z sektora agro w I kwartale 2022 w porównaniu do I kwartału 2021? Czy Grupa planuje w tym roku zwiększyć wolumen produkowanych nawozów? Jeżeli tak, to w jaki sposób zostały zabezpieczone dostawy gazu ziemnego, wobec zatrzymania dostaw z Rosji? Pytał jeden z gości czatu. – Średnia marżowość produktów segmentu Agro zwiększyła się o 6,9 pp do poziomu 19,3 proc. Wstrzymanie dostaw gazu do Polski z Rosji nie wpływa negatywnie na wielkość produkcji, którą Grupa Azoty utrzymuje na maksymalnym dostępnym poziomie – powiedział Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty, podczas czatu z czytelnikami portalu StockWatch.pl. 

 

Jakie jest ryzyko kryzysu żywnoścowego w Polsce przez wysokie ceny gazu i nawozów? – Pomimo wymagającego otoczenia rynkowego oraz presji surowcowej Grupa Azoty utrzymała produkcję nawozów na maksymalnym dostępnym poziomie przez cały zeszły rok i pierwszy kwartał 2022 r., co pozwoliło zabezpieczyć pełną dostępność nawozów na rynku krajowym. Polska jest krajem z nadwyżką produkcji żywności, stąd kryzys żywnościowy nam nie grozi – dodał przedstawiciele Grupy Azoty.

 

Wydaje się, że dobry wynik w segmencie agro to między innymi efekt niskiego importu nawozów azotowych. Jak długo taki stan może się utrzymać Państwa zdaniem? - Mniejszy import wynika m. in. z faktu utrzymywania w Polsce niższych niż w pozostałych krajach cen nawozów. Powoduje to, że rynek krajowy stał się mniej atrakcyjny dla importerów. Wpływ na to ma również wysoki koszt transportu. W związku z bardzo dynamicznymi zmianami na rynku surowców i paliw nie można przewidzieć jak długo utrzyma się taka sytuacja.

 

Jak długo może się utrzymać sytuacja z brakiem podaży nawozów ze wschodu? Czy instalacje ukraińskie pracują normalnie, czy dopiero czeka nas ich powrót na rynek? - Podaż nawozów ze wchodu to głównie eksport z Rosji. Wymiana handlowa pomiędzy Rosją a Europą pozostaje uzależniona od dalszej polityki sankcyjnej. W zakresie pracy ukraińskich instalacji, docierają do nas informacje o występujących utrudnieniach, które wynikają głównie z toczących się tam działań zbrojnych. Dalszy rozwój sytuacji pozostaje uzależniony od przebiegu konfliktu za naszą wschodnią granicą – wyjaśnia Wadowski.

 

Jak na razie udaje nam się zwiększać stan magazynów gazu, ale wydaje się, że jeśli nie ruszy z jakiegokolwiek powodu (dywersja, problemy) Balitic Pipe to pojawią się problemy z dostępnością surowca pod koniec kolejnego okresu grzewczego. W związku z tym dwa pytania. Jak wygląda zaawansowanie techniczne BP? Czy Grupa Azoty ma alternatywne scenariusze dostaw o ile takie są w ogóle możliwe? – Gaz z norweskich złóż, poprzez odcinek Baltic Pipe na Morzu Północnym od kwietnia dociera już do Danii. Duńczycy potwierdzają, że w ograniczonym zakresie cały system przesyłu gazu ruszy 1 października br. Przez pierwsze trzy miesiące Baltic Pipe będzie miał kilkukrotnie mniejszą przepustowość niż zakładana maksymalna, a od 1 stycznia 2023 r. system ma ruszyć pełną parą, z przepustowością na poziomie 10 mld m sześć. rocznie. Jeżeli zostaną wprowadzone ograniczenia odbiorów w przypadku niezbilansowania krajowego systemu gazowego, będziemy się do nich stosowali, bez względu na to, jakie byłyby alternatywne scenariusze dostaw. Niemniej jednak prawdopodobieństwo takiego scenariusza wydaje się ograniczone – stwierdził Marek Wadowski.

 

Pełny zapis czatu z portalu stockwatch.pl znajduje się tutaj - kliknij. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz