Od kiedy będzie można składać wnioski o dopłaty do nawozów?

Redakcja
dopłata do nawozów, nawozy, ceny nawozów

Jeszcze dzisiaj Agencja Rozwoju i Modernizacji rolnictwa powinna poinformować, od kiedy będzie przyjmować wnioski na dopłaty do nawozów. Termin będzie wydłużony, bowiem pierwotnie miał upłynąć 16 maja. Wniosek należy złożyć na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej.

 

Do wniosku producent rolny będzie obowiązany dołączyć faktury lub ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. oraz w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., o ile wysokość pomocy będzie wyliczana na podstawie różnicy cen z faktur producenta rolnego.

 

Ministerstwo rolnictwa przewidziało również sytuację, że rolnik może nie mieć starych faktur, więc przyjęło alternatywne rozwiązanie. W Biuletynie Informacji Publicznej ukaże się oficjalna informacja o średnich cenach nawozów. Na tej podstawie rolnikom bez faktur będą wyliczane dopłaty.

 

Przypomnijmy, iż wczoraj Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 836 mln euro (3,9 mld zł) na wsparcie sektora rolnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 23 marca 2022. „Gospodarka UE przeżywa poważne zaburzenia” – czytamy w komunikacie KE. 

 

Stawka pomocy ma wynosić: 

- do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączenie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;

- do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. 

 

Z pomocy zostały wyłączone powierzchnie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, do których jest przyznawana płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna.

 

Jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie tę kwotę, wysokość pomocy będzie obliczana z uwzględnieniem współczynnika korygującego.

 

Rząd wyliczył, że ok. 7,9 mln ha upraw i 2,8 mln ha łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych znajduje się w gospodarstwach o powierzchni do 50 ha. Natomiast 12 405 producentów rolnych wnioskujących o płatności bezpośrednie posiada gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 50 ha.

 

 

Źródło: Izba Rolnicza Opole

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz