Rosja wprowadziła ograniczenia w eksporcie nawozów. Istotne konsekwencje dla rynków światowych

Redakcja
ceny nawozów, nawozy mineralne, nawozy potasowe, nawozy fosforowe

Rosyjskie władze wstrzymały w zeszłym tygodniu eksport nawozów w niektórych portach. Powód: eksporterzy nie mieli niezbędnych licencji. Już w listopadzie rosyjski rząd ogłosił, że będzie regulował eksport najważniejszych nawozów azotowych poprzez kontyngenty. Celem władz w Moskwie było powstrzymanie silnej inflacji na rynku krajowym i opanowanie eksplozji kosztów wśród rolników.

 

Na początku grudnia część rosyjskiego eksportu nawozów została zawieszona z powodu rzekomego braku licencji eksportowych - podała rosyjska agencja informacyjna Interfax i Reuters. W rezultacie oferta nawozowa na rynku globalnym jest coraz bardziej ograniczona, ponieważ inni ważni eksporterzy, jak choćby Chiny, również regulują lub przerywają wywóz nawozów.

 

Rosyjski rząd wcześniej podjął decyzję o ograniczeniu eksportu nawozów azotowych - początkowo na sześć miesięcy. Kontyngenty powinny obowiązywać od 1 grudnia do 31 maja i zostały rozdzielone wśród eksporterów do końca listopada. - Ci, którzy nie zarejestrowali ładunku do 1 grudnia, nie mogą eksportować nawozów – poinformował Interfax. Statki utknęły w pobliżu głównych portów eksportowych, ponieważ nie mogą ładować nawozów. 

 

Rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło w listopadzie, że będzie ściślej regulować eksport nawozów azotowych i fosforowych, aby lepiej zaopatrzyć rosyjski rynek i obniżyć ceny dla rolników. Ministerstwo dodało niektóre nawozy do listy towarów, dla których okresowe deklaracje celne zostały zakazane lub ograniczone. Zmiany te wpływają na eksport wszystkich nawozów azotowych, a także fosforanu dwuamonowego (DAP), fosforanu jednoamonowego (MAP) oraz pozostałych nawozów azotowych, fosforowych i potasowych (NPK). Rosyjscy analitycy podają, że rząd chce ograniczyć eksport nawozów azotowych do ok. 5,9 mln ton.

 

Chiny też ograniczają wywóz nawozów

 

 

Rosja jest jednym z największych światowych eksporterów nawozów azotowych i fosforowych, a regulacja ma istotne konsekwencje dla rynków światowych. Ponadto inny duży eksporter, a mianowicie Chiny, obecnie robi to samo. Państwo Środka wstrzymało eksport nawozów azotowych i fosforowych lub wprowadziło surowsze przepisy i kontrole eksportowe.

 

Na początku listopada prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do opracowania pakietu środków neutralizujących ryzyko negatywnych skutków niedoborów energii w Europie, w tym destabilizacji rynków nawozów azotowych, wyrobów hutniczych i żywności. Rosyjskie media podają też, że trwa dyskusja na temat nawozu, aby przedłużyć obowiązującą państwową regulację cen saletry amonowej (AN) do siewu wiosennego co najmniej do maja 2022 r. w celu zabezpieczenia dostaw na rynek krajowy. - Rząd ustalił odpowiedni podział między rynkiem krajowym i zagranicznym – powiedział Maxim Kuzniecow, dyrektor zarządzający Rosyjskiego Stowarzyszenia Producentów Nawozów, które reprezentuje największe firmy w branży. - Nie wpłynie to na produkcję - zaznaczył.

 

Tymczasem europejskie firmy nawozowe, takie jak Yara i BASF, informują, że ceny azotu potroiły się w ciągu ostatniego miesiąca oraz że występują ogromne problemy z dostawami. - Rosyjski kontyngent eksportowy jeszcze bardziej zawęzi rynki światowe, które już są deficytowe – powiedział Bloomberg Alexis Maxwell, analityk Green Markets. - W USA ceny nawozów osiągnęły ostatnio nowe rekordy, podobnie jak ceny azotu w Europie Zachodniej – zauważył.

 

Jednocześnie francuscy parlamentarzyści zwrócili uwagę na trudną sytuację wielu rolników z powodu wysokich cen surowców i wezwali do pilnej pomocy z budżetu UE. Liczni eurodeputowani wzywali Komisję Europejską do czasowego zawieszenia karnych ceł na roztwory mocznika z Rosji i USA w celu przeciwdziałania kryzysowi. -  Komisja Europejska jest obecnie w trakcie przeglądu ceł antydumpingowych na roztwory mocznikaDecyzja nie została jeszcze podjęta - poinformował Michael Scannell z Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. - Ponieważ karne cła mają tylko niewielki udział w wysokich cenach nawozów, ich tymczasowe zniesienie nie będzie miało żadnego wpływu na ceny - zaznaczył Scannell.

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz