Czy nawozy będą nadal drożeć?

Redakcja
ceny nawozów, nawozy mineralne, nawozy potasowe, nawozy fosforowe

W przypadku gdy ceny gazu ziemnego, w związku z większym jego zapotrzebowaniem w sezonie zimowym, zaczną rosnąć, wtedy prawdopodobnie wzrostowa tendencja cen nawozów będzie kontynuowana. Według ministerstwa rolnictwa, tempo ewentualnego wzrostu cen nawozów nie będzie już takie wysokie, jak to obserwowane w ostatnim miesiącu.

 

- W ostatnich miesiącach odnotowujemy ogromny wzrost cen nawozów mineralnych. W największym stopniu wzrosły ceny nawozów azotowych oraz fosforanu amonu. Najbardziej drożejącym nawozem azotowym był mocznik. Zmiany cen nawozów mineralnych na krajowym rynku podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym, co wynika nie tylko z wysokiego poziomu polskiego importu i eksportu, ale też uzależnienia krajowej produkcji od importowanych surowców. Poziom krajowej produkcji umożliwia niemal pełne zaspokojenie potrzeb polskiego rolnictwa w zakresie stosowania nawozów azotowych i fosforowych, jednak dostawy nawozów potasowych dla polskich rolników pochodzą głównie z importu – informuje ministerstwo rolnictwa.

 

Nie będzie już drastycznych zmian w cennikach nawozów?

 

 

Według resortu rolnictwa, kształtowanie cen nawozów w najbliższych miesiącach będzie wypadkową zmian cen gazu, cen nawozów w handlu światowym, kursu PLN do EUR i USD oraz decyzji zakupowych rolników. - Jeżeli dostępność nawozów ulegnie poprawie (zwiększy się podaż na rynku), a ceny gazu zaczną spadać, ceny nawozów również prawdopodobnie znajdą się w trendzie spadkowym. Do maja-czerwca 2022 r. nie należy jednak oczekiwać szybkiego tempa spadku cen. W przypadku, gdy nastąpi umocnienie polskiej waluty, zwiększony import z pewnością zwiększy podaż rynkową i przyczyni się do przyspieszenia tempa spadku cen. Z drugiej strony, w przypadku gdy ceny gazu ziemnego w związku z większym jego zapotrzebowaniem w sezonie zimowym zaczną rosnąć, wtedy prawdopodobnie wzrostowa tendencja cen nawozów będzie kontynuowana. Niemniej jednak tempo ewentualnego wzrostu cen nawozów nie będzie już takie wysokie, jak to obserwowane w ostatnim miesiącu – przekonuje resort rolnictwa.

 

Ministerstwo systematycznie analizuje też sytuację dot. dostępności nawozów mineralnych, ich cen, jak i ich wpływu na kształtowanie się opłacalności produkcji rolniczej. W tym celu Ministerstwo korzysta m.in. z analiz rynku nawozów mineralnych wykonywanych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego i zbiorczej informacji opracowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. - Mimo mniejszego wolumenu importu nawozów problemy z dostępnością nawozów dotyczą niektórych nawozów i tylko kilku województw – przekonują pracownicy ministerstwa.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz