Absurdalnie wysokie ceny nawozów w Niemczech

Martyna Frątczak

Od początku lipca w Niemczech ceny najważniejszych nawozów azotowych i fosforowych wzrosły do rekordowych poziomów. Nawet doświadczeni rolnicy nie mogą sobie przypomnieć podobnie wysokich cen.

Ceny wyższe o 70%

W lipcu w Niemczech wzrosły ceny wszystkich nawozów azotowych i fosforowych. Saletra wapniowo-amonowa, najważniejszy nawóz azotowy dla niemieckich rolników, kosztuje w tym tygodniu w krajowych portach importowych 280 euro za tonę. To o dobre 30 euro więcej niż na początku czerwca i o ponad 100 euro więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, a więc cena wzrosła o 60%.

Cena mocznika granulowanego w niemieckich portach importowych w tym tygodniu wynosi 435 euro za tonę. To o 45 euro więcej niż w czerwcu i o 180 euro więcej niż w zeszłym roku – cena wzrosła o ponad 70%. Zdrożał również roztwór saletrzano-mocznikowy – aż o 75%. W tym tygodniu można go kupić po 264 euro za tonę. To o 26 euro więcej niż w czerwcu i 113 euro więcej niż rok temu.

Rekord cenowy pobija jednak nawóz fosforowy. Fosforan dwuamonowy kosztuje obecnie 608 euro za tonę. To prawie o 90 euro więcej niż w czerwcu i niemal 2 razy więcej niż w roku poprzednim. Najniższy wzrost cen odnotowano w przypadku nawozów potasowych. Ich ceny wzrosły zaledwie o kilka euro.

Skąd tak wysokie ceny?

Zdaniem ekspertów rosnące ceny nawozów są skutkiem kilku zjawisk. Jednym z nich są rosnące wraz z ożywieniem gospodarki światowej ceny energii (ropy naftowej i gazu ziemnego), które wpływają na wyższe koszty produkcji nawozów. Ceny ropy naftowej wzrosły od początku roku aż o 50%, a europejskie ceny gazu ziemnego podwoiły się.

Innym powodem są problemy z dostawami surowców – spowodowanymi pandemią ograniczeniami wwozowymi, wyższymi taryfami i rosnącymi kosztami transportu. Kolejnym ważnym zjawiskiem wpływającym na rosnące ceny nawozów mineralnych są wysokie ceny zbóż i nasion oleistych. Zwiększyły one znacznie popyt ze strony rolnictwa w wielu krajach, takich jak USA, Brazylia, Rosja oraz Chiny. A to z kolei podniosło ceny nawozów.

Analitycy uważają, że wysokie ceny nawozów mogą się utrzymać przez okres nawet 12 miesięcy. Dopiero wtedy prawdopodobnie łańcuchy dostaw zaczną poprawnie funkcjonować, a ceny nawozów spadać.

 

Na podstawie:

Agrarheute

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz