kowalczyk

kps

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Bruksela szykuje kolejną „niespodziankę” dla rolników. Znaczna podwyżka cen nawozów?

Redakcja

Komisja Europejska planuje wstrzymać niektóre środki pomocy państwa dla podmiotów produkujących nawozy. Taka decyzja może oznaczać spory wzrost cen nawozów i ich deficyt w okresie dużego zapotrzebowania. 

 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował do Komisji Europejskiej pismo w sprawie utrzymania pomocy dla przemysłu nawozowego w Polsce. - W związku z ogłoszonymi konsultacjami w ramach przeglądu wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (HT.582 – Public consultation on draft ETS State aid Guidelines), w opracowywanym projekcie, zaproponowano wg obowiązującego sytemu NACE, nową listę sektorów kwalifikujących się do rekompensaty kosztów pośrednich w 4 fazie EU ETS. Niestety brak na niej kluczowych dla nas produktów zamieszczonych w kodzie NACE 20.15 Produkcja nawozów i związków azotowych. Potrzeba utrzymania produkcji nawozowej zawartej w kodzie NACE 20.15 wynika z tego, iż Polska jest znaczącym producentem żywności i tym samym stanowi wkład w samowystarczalność żywnościową w Unii Europejskiej, Polska będąc eksporterem poprawia bilans w handlu zagranicznym UE. Produkujemy rocznie ok. 30 mln ton zbóż. W strukturze upraw od lat Polska ma wyższe od średniej europejskiej udziały zbóż konsumpcyjnych, czyli dobrej jakości, przy produkcji których nie stosujemy środków ochrony roślin wycofanych w UE. Bezpieczeństwo żywnościowe UE zależy również pośrednio od ciągłości dostaw środków do produkcji rolnej, w tym także nawozów, a to zapewnia dywersyfikacja zakupów przez rolników – pisze prezes PZPRZ, Stanisław Kacperczyk.

 

Jak podkreśla prezes, energia jest często drugim, po gazie wektorem kosztów produkcji nawozów i producenci UE tracą kosztową przewagę konkurencyjną, ponieważ koszty energii – już i tak jedne z najwyższych na świecie – stale rosną, w znacznej mierze za sprawą mechanizmu ETS. Związek wniósł do KE o częściowe wyrównanie tej niekorzystnej sytuacji wobec konkurentów spoza UE, w postaci rekompensat kosztów pośrednich dla przemysłu nawozowego. Konkurencja pomiędzy rolnikami z UE i spoza niej coraz bardziej się zaostrza, co widać po statystykach bilansu w handlu zagranicznym, gdzie UE traci swoją pozycję eksportera. Dzieje się tak, ponieważ producenci rolni UE ponoszą koszty licznych regulacji, w tym polityki klimatycznej poprzez wzrost kosztów surowców produkcji rolnej, w tym nawozów.

 

- Stosowanie nawozów zapewnia dostępność składników odżywczych i daje wyższą efektywność produkcji, a ich ceny wpływają na rentowność produkcji. Polscy producenci nawozów podobnie jak inni w UE dają gwarancję dobrej jakości nawozów, bezpieczeństwa w aplikacji (REACH) i niskich kosztów logistycznych. Dodatkowo posiadanie krajowej produkcji nawozów gwarantuje bezpieczeństwo i dostępność środków do produkcji rolnej przez cały rok, w przeciwnym wypadku może zabraknąć nawozów w okresach dużego zapotrzebowania lub trzeba będzie zapłacić za nie wyższą cenę – czytamy w piśmie PZPRZ.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu