Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 czerwca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7705 EUR EUR - 4,2622 GBP GBP - 4,7799 DKK DKK - 0,5708
Archiwum
21.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 180,75 (+ 0,42%), kukurydza SIE19 - 175,75 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 368,75 (- 0,34%) [euro/tona] +++ +++ 21.06.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Do Polski sprowadzono 4 tys. ton nawozu z Holandii. Niektóre próbki zawierały jaja ludzkich pasożytów

Redakcja

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Opolu rozpoczęła kontrolę gospodarstwa ogrodniczego koło Popielowa. Interwencji Inspekcji domagał się tamtejszy samorząd gminny, ponieważ mieszkańcy byli zaniepokojeni, że na pola w ich sąsiedztwie przywożona jest nieznanego pochodzenia substancja. Okazuje się, że to nawóz z Holandii. W części próbek wykryto żywe jaja ludzkich pasożytów.

Obecnie Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu prowadzi postępowanie administracyjne mające na celu potwierdzenie dopuszczenia wykorzystywanych nawozów do stosowania w Unii Europejskiej. Jak informuje portal Nowej Trybuny Opolskiej (nto.pl), według dotychczasowych ustaleń WIOŚ, w lipcu ubiegłego roku do Gdańska przypłynął statek, który przywiózł prawie 4 tysiące ton środka wyprodukowanego w Holandii jako nawóz z przerobionej gnojowicy, obornika krowiego oraz pomiotu (odchodów) drobiu. Część transportu pozostała w Gdańsku, w magazynach Siarko-Portu. Część przywieziono ciężarówkami do Karłowic koło Popielowa, gdzie holenderska firma B&R Export dzierżawi 400 hektarów gruntów rolnych skarbu państwa na gospodarstwo ogrodnicze.

 

Na portalu nto.pl czytamy również, że kontrola WIOŚ najpierw długo nie mogła się zacząć, bo władze firmy B&R Expo przebywały za granicą. Wreszcie przedstawiciele spółki udzielili wyjaśnień i przedstawili dokumenty, między innymi Holenderskiego Urzędu ds. Żywności i Towarów. Wynika z nich, że producent nawozu spełnia wymogi unijnych przepisów. Firma tłumaczy też, że wywiozła nawóz na swoje pola w Karłowicach w celach badawczych, aby ustalić dopuszczalne dawki nawozu do stosowania w praktyce rolniczej. Spółka nie powiadomiła jednak o swoich planach Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolnej w Opolu, co jest uchybieniem.

 

Jak informuje portal nto.pl, przedstawiciel spółki tłumaczył się nieznajomością polskich przepisów i zobowiązał się do uzyskania wymaganej opinii. Zastrzeżenia WIOŚ budzi partia nawozu, pobrana w magazynach w Gdańsku. Badania laboratoryjne stwierdziły, że te próbki zawierają żywe jaja ludzkich pasożytów (glisty ludzkiej i nicienia), co wyklucza możliwość stosowania ich jako nawozu. W próbkach z Karłowic tego nie stwierdzono. Poza tym nawóz spełnia wymagania polskie dotyczące zawartości azotu, potasu i metali ciężkich.

 

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Może zainteresuje Cię również:

Mieszkańcy wsi w woj. pomorskim nie chcą ogromnych

Mieszkańcy wsi Podgóry i Mzdowo w woj. pomorskim sprzeciwiaj

Warunki przechowywania obornika bezpośrednio na gr

W związku z wnioskiem samorządu rolniczego w sprawie składow

Obornika nie zastąpisz!

Bobik nawożony mineralnym nawozem zawierającym NPK lub PK da