Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Copa i Cogeca apelują o równe szanse na rynku nawozów w UE

Agnieszka Wojtyra
fot. pixabay.com

Komitety Copa i Cogeca wysłały wczoraj do Komisji Europejskiej pismo wzywające UE do zniesienia ceł i podatków od importu nawozów do UE. Ostrzegają, że rolnikom europejskim trudno być konkurencyjnym na rynku światowym.

 

Sekretarz Generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział: "Nawozy mineralne stanowią do 45% nakładów na koszty w produkcji płodów rolnych. UE nakłada dodatkowo podatki, co powoduje, że stosunek kosztu co ceny staje się coraz mniej korzystny dla rolników UE. Sektor zbóż w UE stracił znaczny udział w rynku światowym w ciągu ostatnich lat. Z pozycji eksportera numer 2 na świecie 3 lata temu, spadł obecnie na 5 miejsce.

Dzieje się tak ponieważ europejscy producenci nawozów mineralnych są chronieni przed międzynarodową konkurencją cłami antydumpingowymi i taryfami celnymi na granicach UE. W rezultacie ceny nawozów w UE są znacznie wyższe niż w innych regionach świata.

A jednak rolnicy z UE i ich spółdzielnie sprzedawać na rynku światowym pszenicę i inne zboża, zarówno na eksport, jak i na rynek europejski ceny. Sytuacja ta powoduje nierównowagę, która znajduje odzwierciedlenie w dochodach rolników w UE ".

 

Cła antydumpingowe na przywóz azotanu amonu z Rosji, które zostały wprowadzone przez wyjątkowo długi okres 23 lat zadały duże szkody konkurencyjności unijnego eksportu rolnego oraz dochodom rodzimych rolników.

 

W związku z tym Copa i Cogeca wzywają Komisję do wyeliminowania ceł antydumpingowych na import azotanów amonu z Rosji i przyjrzenie się możliwości usunięcia ceł i podatków nawozów importowanych do UE.

 

 

 

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy Unia nas rozliczy, czy my rozliczymy Unię?

Dobrze pamiętam czas, w którym Hymnu Europejskiego uczono w

Gmina Jarocin będzie produkowała nawozy ze ścieków

Na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy (gmina Jarocin) po

Strach przed umową z Mercosurem. Brazylijscy ekspo

- W jaki sposób Komisja Europejska może uzasadnić przed swoi